5 wskazówek, jak tanio zorganizować wyjazd do Rosji na mundial 2018

Jesteś jednym z tych szczęśliwców, którym udało się zdobyć bilety na mundial w Rosji? Bardzo zazdrościmy, ale że zawistni nie jesteśmy, to mamy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zorganizować ci wyjazd na mistrzostwa. I nie brać przy tym kredytu hipotecznego.
iStock-940901390.jpg

Mundial w Rosji zaczyna się już 14 czerwca i potrwa do 15 lipca. Wiadomo więc, że nasi wschodni sąsiedzi będą w tym roku oblegani przez turystów jak Malbork przez Krzyżaków w XV wieku, a ceny w tamtejszych miastach wystrzelą w górę jak rakieta SpaceX.

Dlatego też sprawdź 5 porad, jak miło spędzić czas w trakcie mundialu i przy okazji w miarę niedrogo – tak byś nie musiał sprzedawać nerki albo zastawiać chałupy z rodziną, żeby pokryć swoje wszystkie wydatki.


Mundial w Rosji – czy trzeba wyrabiać wizę

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli posiadasz bilety na mistrzostwa to nie musisz wyrabiać wizy. To zdecydowanie spore ułatwienie, ponieważ wizy do Rosji są jednymi z najdroższych, a procedura ich uzyskania bywa skomplikowana i długa, jeśli robi się to na własną rękę. Zamiast wiz, obowiązkowe jest posiadanie identyfikatora FAN ID.

Po zakupieniu biletów, można go uzyskać, składając wniosek przez tę stronę internetową lub przez telefon. Wyrobioną kartę z imieniem i nazwiskiem można otrzymać pocztą (do trzech tygodni po rejestracji) lub odebrać w wyznaczonych punktach na miejscu. Dodatkowym plusem posiadania tej karty jest bezpłatna możliwość przemieszczania się dedykowanymi pociągami dla fanów.

Wyrobienie FAN ID jest obowiązkowe i będzie, obok paszportu, podstawą wjazdu na teren Rosji i przebywania na jej terenie od 10 dni przed rozpoczęciem rozgrywek i do 10 dni po ich zakończeniu.


Mundial w Rosji – ceny lotów i pociągów


Loty
Najwygodniej oczywiście samolotem, wiadomo jednak, że przy okazji mistrzostw ceny biletów będą kosztować mnóstwo kasy. Na lot do Moskwy przed czerwcowym meczem będzie trzeba wydać min. 1500 zł. Podobnie jest z pozostałymi miastami, w których będą grali nasi, czyli z Kazaniem i Wołgogradem. Warto jednak śledzić ceny i sprawdzać różne opcje – być może uda się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Autobus i pociąg
Tańsza, choć zdecydowanie mniej dogodna od podróży samolotem będzie podróż pociągiem lub autokarem.  Bilety na te środki transportu kosztują w granicach 400-500 zł w jedną stronę. Przed podjęciem decyzji warto jednak wziąć pod uwagę, że podróż lądem może trwać nawet ponad dobę. Poza tym, ceny za lot obejmują również podróż powrotną, więc  w ogólnym rozrachunku różnica wynosi ok. 500 zł. Tyle możemy zaoszczędzić wybierając podróż lądem, bądź zainwestować w samolot i cieszyć krótką i wygodną podróżą.

Mundial w Rosji – gdzie dobrze zjeść

Kuchnia rosyjska jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Rosyjskie zupy, jak soljanka, ucha czy szczi są idealne nawet latem, a doskonałe ryby z Bajkału, kawior, czy regionalne dania tatarskie są warte każdej ceny. Wszystkie smaki i specjały rosyjskiej kuchni znajdziesz w niezwykle popularnych w kraju barach szybkiej obsługi, serwujących lokalne potrawy. Dodatkowo zapłacisz za nie niewiele, a najesz się do syta. Warto wypatrywać szyldów Mu Mu – z bogatym menu, szybką obsługą i przyjaznymi cenami – Teremok, Kroshka Kartoshka czy Yolki Palki.


Mundial w Rosji – nocleg

Hotele w trakcie mundialu również będą kosztowały miliony monet. Wiadomo. Jeśli nie chcesz jednak wydawać tak dużo to spróbuj przejrzeć popularne porównywarki hoteli albo znaleźć coś na obrzeżach miasta. Podobnie jak we Francji w 2016 roku jedną z najtańszych opcji noclegu jest wynajęcie miejsca na kempingu ze znajomymi. To swoją drogą idealne rozwiązanie na ciepły czerwiec.


Mundial w Rosji – inne atrakcje

W przerwach w kibicowaniu warto udać się przede wszystkim na Białe Noce w Petersburgu – zjawisko to przypada raz do roku w okresie od połowy maja do połowy lipca, akurat na czas mundialu. Największą moc dzień ma w połowie czerwca kiedy to miasto jest rozświetlone i praktycznie w ogóle nie zasypia. W środku nocy bulwary są wypełnione miejscowymi i turystami, którzy podziwiają skąpane w różowej poświacie kopuły soborów, fasady pałaców czy kościelne wieże. Petersburg, położony w Delcie Newy nad Zatoką Fińską na około 40 wyspach, wygląda zjawiskowo, zwłaszcza z perspektywy pokładu statków, które zabierają chętnych na nocne „widowisko” miasta.

Terminarz reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata 2018:

19 czerwca, godz. 14, Otkrytije Arena, Moskwa, mecz Polska – Senegal
24 czerwca, godz. 20, Kazań Arena, Kazań, mecz: Polska – Kolumbia
28 czerwca, godz. 16, Wołgograd Arena, Wołgograd, mecz:  Japonia – Polska


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 16.04.2018