Boniek wiceprezydentem UEFA. Ile może zarobić?

Zbigniew Boniek, który obecnie piastuje stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, otrzymał posadę na szczeblu międzynarodowym. To spore wyróżnienie na tle całego polskiego futbolu.
boniek.JPG

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek został wybrany na wiceprezydenta UEFA na wtorkowym kongresie UEFA w szwajcarskim Montreux. “Zibi” będzie piastował to zaszczytne stanowisko przez 4 lata.

Do tej pory żaden polski działacz nie pełnił tak wysokiej funkcji w piłkarskich strukturach. Obecnie na samym szczycie znajduje się prezes UEFA Aleksander Ceferin. Boniek przejmie obowiązki wiceprezesa po Michele Uva, który ustąpił ze stanowiska w październiku minionego roku.

– Prezes PZPN Zbigniew Boniek został wybrany wiceprezydentem UEFA na 4-letnią kadencję! Jest to wielkie, indywidualne docenienie dotychczasowej działalności jako członka Komitetu Wykonawczego UEFA oraz jako Prezesa PZPN – skomentował na swoim Twitterze Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Dodatkowo Zbigniew Boniek na stanowisko wiceprezydenta UEFA został wybrany podczas trwania dość nietypowych zdarzeń. Kilka dużych klubów europejskich postanowiło założyć Superligę wbrew woli Europejskiej Unii Piłkarskiej. Jak na razie nie wiadomo jaki finał będzie miała cała sprawa.

Zbigniew Boniek wraz z objęciem funkcji wiceprezydenta UEFA może liczyć na wyższe zarobki. Według wyliczeń portalu usatoday.com z 2018 roku osoba będąca wiceprezesem UEFA może zarobić 250 tys. euro rocznie, czyli ok. 1,125 mln zł. Co przekłada się na miesięczną pensję wynoszącą ok. 93 tys. zł.

Na bardzo duże zarobki może liczyć prezydent UEFA, w jego przypadku roczna pensja może wynieść ok. 1,3 mln euro rocznie (ok. 6,1 mln zł). Oznacza to miesięczne dochody na poziomie ok. 487 tys. zł. Nieco mniej zarabia sekretarz generalny UEFA, bo ok. 828 tys. euro rocznie, co daje ok. 3,7 mln zł.


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 22.04.2021