Być jak młot – wywiad z Pawłem Fajdkiem

Mistrz rzucania młotem Paweł Fajdek rozważa też rzucanie… ludźmi.
mediasport_20180808AN0764.JPG

CKM: Sportowcy rzadko wydają książki jeszcze w trakcie swojej kariery. Skąd wziąłeś ten pomysł?
Paweł Fajdek:
„Petarda” to nie jest autobiografia. To zbiór śmiesznych anegdot z mojego życia, które są opowiadane w zdecydowanej większości przez moją rodzinę i znajomych. Nie ma tu nic o trudach związanych z rzutem młotem.

CKM: Czyli mogę się spodziewać historii, jak to po alkoholu chciałeś zapłacić taksówkarzowi złotym medalem?
P.F.:
(śmiech) Ale ja nie płaciłem medalem! Oczywiście tego wątku nie mogło zabraknąć. Bedzie też więcej sekretów, które wcześniej nie pojawiały się w mediach. Dzięki temu kibice będą mogli się przekonać, że staram się spędzić życie na wesoło. Wszyscy chyba wiedzą, że mam do siebie dystans i „Petarda” to kolejny dowód na to, że nigdy nikogo nie udaję.

CKM: Najtrudniejsza rzecz związana z rzutem młotem, o której ludzie nie mają pojęcia?
P.F.:
To sport, któremu trzeba poświęcić przynajmniej 10 lat życia, by dojść do solidnego poziomu. Szybkość, skoczność i siła same w sobie niewiele tu dadzą. Wszystko musi się łączyć i trzeba to popierać codzienną ciężka praca. Na poszczególnych etapach rzucamy młotami o różnej wadze – aby młodzi adepci nie spalili się widząc, że 7-kilogramowy młot ląduje na 30. metrze.

[...]

Paweł Fajdek
Rocznik 1989, pochodzi ze Świebodzic na Dolnym Śląsku. W dzieciństwie wolał ganiać za piłką, ale dziś ma trzy tytuły mistrza świata w rzucie młotem (2013, 2015, 2017) oraz, najnowszy, wicemistrza Europy (2018). Jego książka „Petarda. Historie z młotem w tle” (wyd. SQN) jest już w księgarniach.

To był fragment wywiadu z Pawłem Fajdkiem. Resztę rozmowy znajdziesz tylko w nowym grudniowym numerze CKM – już w sprzedaży!

CKM 652x828.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na rok 2019 dostaniesz dwa numery GRATIS! KLIKNIJ TUTAJ.


Dodał(a): Kacper Bartosiak/ fot. Adam Nurkiewicz / Mediasport / FORUM Poniedziałek 10.12.2018