FIFA walczy z koronawirusem. Tymczasowe szpitale i wydłużony sezon

Koronawirus nie oszczędza świata futbolu, który na czas epidemii wstrzymał oddech. Wielkie stadiony zamieniane są w szpitale, a piłkarskie kontrakty stają pod znakiem zapytania.
iStock-515662247.jpg

Pandemia koronawiurusa ogarnęła 199 państw na całym świecie i nawet najlepiej zorganizowane kraje nie radzą sobie ze jej skalą. I choć sportowcy hojnie wspierają walkę z niewidzialnym wrogiem, to nawet największe pieniądze nie są w stanie momentalnie rozwiązać problemu braku infrastruktury. Dlatego też największe sportowe obiekty są przekształcane w polowe szpitale.

CZYTAJ TAKŻE: LEWY DAJE KOPNIAKA KORONAWIRUSOWI. PRZEKAŻE MILIONY POLSKIM SZPITALOM

Jednym z najbardziej znanych stadionów piłkarskich, na którym zorganizowano oddział dla chorych walczących z COVID-19 jest słynna Maracana w Rio de Janeiro, gdzie w 2014 odbył się finał mundialu. Dwa lata później miała tam miejsce ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk. Nie wiadomo jednak, czy łóżka przeznaczone dla pacjentów staną na płycie boiska, czy też w jednym z budynków sportowego kompleksu obejmującego m.in. stadion lekkoatletyczny i park wodny. Ogółem w Rio, zmagającym się z olbrzymim wzrostem zachorowań, powstanie sześć prowizorycznych szpitali.

Z kolei w ramach akcji „Wypełnijmy Bernabéu solidarnością” stadion Realu Madryt został przekształcony w tymczasowy magazyn materiałów sanitarnych, a całe przedsięwzięcie promują największe piłkarskie gwiazdy m.in.: Zinédine Zidane, Eden Hazard, Felipe Reyes, Dani Carvajal, Rudy Fernández, Luka Modrić, Facundo Campazzo, Lucas Vázquez czy Usman Garuba. Oprócz wparcia logistycznego w walce z koronawirusem, działania Królewskich mają na celu charytatywną zbiórkę funduszy. Nad zagadnieniem finansów i zatrudnienia zawodników pochyliła się FIFA, która 18 marca utworzyła specjalną grupę roboczą mającą za zadanie wypracowanie stanowiska w sprawie kontraktów piłkarzy. Wiele zawartych umów wygasa 30 czerwca 2020, a wszystko wskazuje na to, że sezon Serie A może zakończyć się dopiero w sierpniu.

Zgodnie z doniesieniami Agencji Reutera, w dokumencie stworzonym przez FIFA widnieje zapis, z którego wynika, że „„Jeśli ważność umowy upływa w pierwotnym terminie zakończenia sezonu, wówczas powinna być ona przedłużona do nowego terminu jego zakończenia”. Organizacja zaleciła również wydłużenie okna transferowego. 


ZOBACZ GALERIĘ: BUGATTI CENTRODIECI - MUSISZ BYĆ RONALDO, ŻEBY JE MIEĆDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 27.03.2020