Golf po lodzie

Choć na zewnątrz coraz chłodniej, nie zamykaj się w czterech ścianach. Skocz w plener i drwij sobie z pogody
golf


Zima zbliża się wielkimi krokami. Dlatego już teraz powinieneś pomyśleć o pomysłowych i niebanalnych formach ruchu na śniegu oraz lodzie. Pomocne będzie tutaj... myślenie jak Szkot. W końcu nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy tej surowej krainy na północy Wielkiej Brytanii są wzorcem pomysłowości i kreatywności. I nie chodzi tu wyłącznie o ich wkład w wynalazki takie jak silnik parowy czy telefon. Szkotom zawdzięczasz także wspaniałe pomysły na rozrywkę! Przedstawiamy dwa nietypowe sporty zimowe.

GOLF
Wynalazek XII-wiecznych pasterzy ze Szkocji, którzy wbijali kamyki do króliczych nor za pomocą kijów. Do dziś Szkocja jest potęgą w tym sporcie. Rozgrywki nie kończą się wraz z nadejściem mrozów i opadów śniegu. Wówczas zaczyna się zabawa w golfa śnieżnego i lodowego. Zamiast na trawie golfiści rywalizują na polach pokrytych śniegiem albo na zamarzniętych jeziorach. Przekonaj się, jaka to frajda! Oczywiście szukanie białej piłeczki golfowej w śniegu będzie problematyczne, dlatego zaopatrz się w specjalne kolorowe wersje. Teraz ubierz się ciepło i stylowo (oczywiście wskazane są elementy stroju w kratkę) i ruszaj. Pamiętaj, że prawdziwi szkoccy golfiści w celu rozgrzania się podczas zimowej rozgrywki na lodzie nie piją grzańca ani glögga, lecz dobrą szkocką whisky... na lodzie. Inną opcją jest piersiówka w szkocką kratę wypełniona takim właśnie trunkiem.

ROWER
Czy wiesz, że pierwszy rower zbliżony do dzisiejszych konstrukcji (czyli z napędem na tylne koło) stworzył  w 1839 roku szkocki kowal Kirkpatrick Macmillan? Współcześnie w ojczyźnie wynalazcy welocypedu kolarstwo cieszy się ogromną popularnością. Oczywiście tamtejsi zahartowani cykliści nie zrażają się nadejściem zimy. Przecież na rynku dostępne są specjalne opony na śnieg i lód zaopatrzone w odpowiedni bieżnik oraz kolce (np. Schwalbe Snow Stud lub Nokian W240). Zamontowanie w rowerze dwóch takich opon gwarantuje większą stabilność. Jednak lepszą zabawę zapewnisz sobie, jeśli wyposażysz tak wyłącznie przednie koło. Zapewni ono dobre trzymanie się nawierzchni, podczas gdy tylne będziesz mógł wprawiać w kontrolowane poślizgi, bawiąc się w rowerowy drifting. Przy okazji: czy wiesz, że tym, kto opatentował gumową oponę, był John Boyd Dunlop, szkocki lekarz weterynarii? Nie zapomnij, że na śniegu i lodzie należy jeździć ostrożnie, a kask i ochraniacze są obowiązkowe.



Dodał(a): M.J. Poniedziałek 07.11.2011