Jak sobie radzić z bólem mięśni i stawów? Sprawdzone sposoby

Najczęstsze konsekwencje przećwiczenia to ból mięśni i stawów. Jak skutecznie ich unikać i co robić, gdy się pojawią?

small iStock-1017760106 (1).jpg


Regularne uprawianie sportu i aktywność fizyczna pozwalają zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę i poprawiają samopoczucie. Jednak każda ćwicząca osoba, zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko, potwierdzi, że wzmożona aktywność fizyczna może zaszkodzić. Oto sposoby na ból w sytuacji, kiedy trochę przeszarżowałeś podczas treningu.

Jakie są przyczyny bólu mięśni i stawów?

Jeden z najczęściej występujących bólów mięśniowych to popularne zakwasy. Pojawiają się one w przeciągu 24–72 godzin od treningu lub innego wysiłku fizycznego, który wykonywany był z większą niż zwykle intensywnością lub po długim okresie przerwy od aktywności fizycznej. Aby ich uniknąć, bardzo ważne jest wykonywanie krótkiej rozgrzewki przed każdym treningiem oraz stopniowanie wysiłku (przyzwyczajanie organizmu do coraz intensywniejszych ćwiczeń).

Ogromne znaczenie odgrywa również rozciąganie mięśni po każdym wysiłku fizycznym, dzięki czemu zmniejszamy spięcia pojawiające się w trakcie treningu. Jeśli jednak ból po treningu powoduje duży dyskomfort, warto sięgnąć po skuteczny środek przeciwbólowy, np. Ketonal Active.

Inną przyczyną bólu mięśniowego pojawiającego się u sportowców jest uszkodzenie jednostki mięśniowo-ścięgnistej. Przykładami tego urazu są naciągnięcia, naderwania i przerwania. Z kolei wśród uszkodzeń stawów wyróżnia się skręcenia i zwichnięcia. Przypadłości te pojawiają się w wyniku zbyt wysokiej intensywności treningów, niedostosowanych do aktualnych możliwości organizmu. Wpływa na nie również nieprawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń oraz nieszczęśliwe wypadki.

Jak radzić sobie z bólem?

W przypadku bólu spowodowanego zakwasami nie warto sięgać od razu po środki farmakologiczne. Lepiej sprawdzą się takie sposoby jak: relaksujący masaż, pozwalający na rozluźnienie spiętych mięśni, gorąca kąpiel, prysznic z wykorzystaniem na przemian ciepłej i zimnej wody oraz zastosowanie maści i żelów chłodzących. 

Z kolei w przypadku dłużej utrzymujących się bólów mięśniowych (spowodowanych np. naciągnięciem mięśnia) można już skorzystać z leczenia farmakologicznego. Jednym z najskuteczniejszych środków przeciwbólowych jest Ketonal Active. Powstał on z myślą o osobach aktywnych, których nie powinien w żaden sposób ograniczać ból. Oprócz dolegliwości mięśniowych i kostno-stawowych niweluje również te związane z urazami i kontuzjami. Dzięki temu każdy rodzaj bólu szybko znika, co daje szansę na szybki powrót do aktywności fizycznej.

Bóle mięśni i stawów to jedne z najmniej przyjemnych skutków regularnego uprawiania sportu. Odpowiednie zapobieganie im oraz ewentualne farmakologiczne zwalczanie pojawiających się dolegliwości może pomóc w szybszej rekonwalescencji.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde / Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce.

Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg) /1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg).

Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria. Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Artykuł partnera


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 29.03.2021