Kiedy słaby wzrok przeszkadza w treningu

Sportowcy z wadami wzroku za negatywny czynnik utrudniający osiąganie dobrych wyników uważają okulary, które muszą nosić, by dobrze widzieć. Ale czy na pewno nie ma innego wyjścia?

small vidium.jpg

Trening w okularach może być męczący

25-letni Łukasz, zapalony sportowiec, na co dzień trenuje piłkę nożną. Od dziecka zmagał się z krótkowzrocznością. Już od początku miała ona wpływ na jego treningi. „Kiedy byłem młodszy, a moja wada jeszcze niezbyt duża, po prostu zdejmowałem okulary w trakcie gry. Wiadomo, gdybym oberwał piłką, mogłoby się to źle skończyć” – mówi.

„Z czasem jednak wada się pogłębiała i gra była coraz trudniejsza. Bez okularów widziałem coraz mniej, a to odbijało się na wynikach. Zacząłem używać soczewek, ale bardzo wysuszały moje oczy. Nieraz było tak, że grając tylko czekałem, aż będę mógł je zdjąć...” Kiedy jego krótkowzroczność uległa stabilizacji, zirytowany ciągłymi kłopotami Łukasz postanowił spróbować laserowej korekcji wzroku.

laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku? Brzmi ciekawie, ale co to takiego?

Jest to – jak sama nazwa wskazuje – metoda leczenia wad wzroku (krótko- i nadwzroczności oraz astygmatyzmu) oparta na działaniu lasera. Konkretniej – dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego. Ich zadaniem jest dotarcie pod nabłonek rogówki i odpowiednie ukształtowanie jej powierzchni, co pozwala na przywrócenie prawidłowej ostrości wzroku. „O laserowej korekcji wzroku usłyszałem od kolegi, który poddał się takiemu zabiegowi i bardzo go sobie chwalił. Postanowiłem spróbować sam” – mówi Łukasz.

Leczenie wad wzroku tą nowoczesną metodą staje się coraz bardziej popularne, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Zakres jej możliwości wynosi od -12 do +6 dioptrii w przypadku krótko- i nadwzroczności oraz do 6 dioptrii w przypadku astygmatyzmu.

Szybki zabieg, który nie boli – czy to możliwe?

Jakie jeszcze zalety – oprócz wysokiej skuteczności – posiada laserowa korekcja wzroku? Przede wszystkim jest to bardzo przyjazna pacjentowi forma leczenia. „Zabieg był bardzo krótki, trwał kilkanaście minut. Tuż przed rozpoczęciem dostałem krople do oczu ze znieczuleniem i faktycznie, nic nie bolało”  – opowiada Łukasz – „Fajne było też to, że przez cały czas byłem świadomy i wiedziałem co dokładnie się dzieje, bo lekarz na bieżąco mówił mi, co robi. Dzięki temu wiedziałem, że jestem w dobrych rękach i nie czułem stresu.” 

Wymienione przez naszego rozmówcę zalety charakteryzują każdy zabieg laserowej korekcji wzroku. Co więcej, ta metoda leczenia jest też bardzo bezpieczna Lasery są tak zaprogramowane, że w razie wykrycia najmniejszego poruszenia się gałki ocznej pacjenta, natychmiast wstrzymują swoje działanie.

Na różne sposoby

Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest dzisiaj za pomocą kilku różnych metod – dobór odpowiedniej zależy od wyników twojego badania kwalifikacyjnego, trybu życia i indywidualnych uwarunkowań. Dla osób związanych ze sportem, u których istnieje spore ryzyko urazu oka, szczególnie polecane jest wykonanie zabiegu tzw. metodą powierzchowną (np. EBK, PRK lub trans PRK), w trakcie której laserem femtosekundowym delikatnie usuwa się nabłonek (który samoistnie się potem regeneruje), a następnie, za pomocą excimera modeluje się wewnętrzną warstwę rogówki.

Wśród innych metod laserowej korekcji wzroku wyróżniamy jeszcze m.in. metody głębokie (zwane płatkowymi; przykłady to FemtoLASIK vOptimum i FemtoLASIK vDesign). W ich przypadku wytwarzany jest tzw. płatek rogówki (który z czasem ulega zarośnięciu) i można usunąć nawet bardzo wysokie wady. Najnowsza, tzw. metoda trzeciej generacji to SMILE, o najkrótszym czasie rekonwalescencji po zabiegu i minimalnym stopniu inwazyjności.

Laserowa korekcja wzroku to szansa na nową jakość trenowania

Pozytywne efekty laserowej korekcji wzroku są bardzo chwalone przez pacjentów, którzy spróbowali tej formy leczenia. „Dzięki laserowej korekcji wzroku krótkowzroczność już mnie nie ogranicza, zniknęła zupełnie! Nie muszę nosić ani okularów, ani soczewek. Treningi przestały być frustrujące, a moje wyniki uległy poprawie”  – mówi Łukasz.

Dokąd jednak udać się na laserową korekcję wzroku? Miejscem, w którym możemy poddać się takiemu zabiegowi – i to w bardzo atrakcyjnych cenach – jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku Vidium Medica, posiadające swoje oddziały w dwóch największych miastach Polski – Warszawie i Krakowie. Właśnie tam swoje oczy leczył nasz rozmówca.

„Bardzo polecam zabieg w Vidium Medica! Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru. Przez cały czas czułem, że jestem w rękach prawdziwych profesjonalistów” – mówi Łukasz. Może więc teraz czas na ciebie?

Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku możesz uzyskać, pisząc wiadomość na adres [email protected], a także pod numerami telefonów: 12 655 14 67 i 888 444 881.

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Środa 08.01.2020