Kolejny rekord Roberta Lewandowskiego w rozgrywkach UEFA

„Lewy” ma na swoim koncie mnóstwo rekordów jeśli chodzi o mecze w europejskich pucharach. Teraz dołożył jeszcze jeden – dotyczący liczby występów.
xnaphotos940981.jpg

7 listopada 2018 w meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów z drużyną AEK Ateny Robert Lewandowski pobije bardzo okrągły rekord. Jako pierwszy Polak w historii będzie miał na swoim koncie trzycyfrową liczbę występów w rozgrywkach UEFA – spotkanie z klubem ze stolicy Grecji będzie dokładnie setnym meczem „Lewego” w europejskich pucharach.

Lider wśród Polaków
Pierwszy występ obecnego kapitana reprezentacji Polski w rozgrywkach UEFA, jeszcze w barwach Lecha Poznań, miał miejsce 17 lipca 2008 roku w meczu pierwszej rundy eliminacji do Pucharu UEFA. Wtedy też Lewandowski strzelił swoją pierwszą bramkę w europejskich pucharach, a do dziś uskładał ich już aż 53, z czego 47 w samej Lidze Mistrzów. Nie musimy chyba dodawać, że pod tym względem również jest liderem wśród polskich piłkarzy.

Europejski lider
47 goli daje „Lewemu” także dziesiąte miejsce na liście najlepszych strzelców wszech czasów Ligi Mistrzów i trzecie wśród zawodników, którzy nigdy nie tryumfowali w tych rozgrywkach (lepsi są jedynie Ruud van Nistelrooy i Zlatan Ibrahimović). Poza tym żaden piłkarz grający w niemieckich klubach w historii ich występów w Champions League nie strzelił też więcej bramek dla swojego zespołu niż Polak.

Z kolei pamiętne cztery gole zdobyte przez Lewandowskiego w półfinałowym meczu LM z Realem Madryt w 2013 roku sprawiły, że nasz zawodnik stał się pierwszym w historii piłkarzem, który zdobył tyle bramek na tak wysokim poziomie rozgrywek Champions League oraz jak dotąd jedynym, który czterokrotnie pokonał bramkarza Realu w jakimkolwiek spotkaniu europejskich pucharów.

Uf, trzeba przyznać, ze lista osiągnięć „Lewego” jest naprawdę pokaźna. A weźmy pod uwagę, że Polak ma przed sobą zapewne jeszcze jakieś parę ładnych lat gry. Może w tym czasie uda mu się dodać do tego wszystkiego jeszcze zwycięstwo w Lidze Mistrzów.


Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. Starstock Środa 07.11.2018