Mas Wrestling, czyli jak zawodowo chwytać drążek w dłonie

CrossFit? Dziś to już coś niemodnego niczym hipsterskie wąsy. Jeśli chcesz zaimponować światu swą krzepą, to liczy się wyłącznie Mas Wrestling, czyli najgorętsza obecnie dyscyplina sportowa. Od dziś z prawdziwą dumą możesz mówić kumplom, że jesteś mistrzem brania drążka w dłonie

Screen Shot 2016-03-15 at 10.58.56.png


Po zakończonej niedawno imprezie Arnold Classic wielki pan Schwarzenegger ekscytował się niczym nastoletnia gimnazjalistka, że nie zna drugiego takiego atlety, jak Martin Licis. Chodzi tu o Amerykanina, który na wspomnianym festiwalu sportu, odbywającym się co roku w mieście Columbus (stan Ohio), zdobył tytuł mistrza świata w Mas Wrestlingu, czyli dyscyplinie robiącej gigantyczną karierę na całym świecie.

Screen Shot 2016-03-15 at 10.59.10.png
O co w tym właściwie chodzi w tym sporcie? Otóż narodził się on już w starożytności pod nazwą mas tard'yhyy, a jego autorami byli zamieszkujący Syberię Jakuci. Od początku nie zmieniły się jego ogólne założenia, które są proste niczym budowa cepa: uczestnicy siadają naprzeciwko siebie, stopami opierając się o deskę oporową i oburącz chwytają drewnianą pałkę, po czym każdy zaczyna ciągnąć ją w swoją stronę. Szarpanina trwa dwie minuty, jeśli po owym czasie żaden z zawodników nie zdominuje rywala, następuje minutowa przerwa i sportowcy znów chwytają drążek w dłonie.

Obostrzeń jest tu naprawdę niewiele, zakazane są m. in. wykręcanie pałki o więcej niż 90 st. w stosunku do osi deski oporu, mizianie dłoni przeciwnika oraz pogaduszki z nim lub z sędzią.

Screen Shot 2016-03-15 at 10.59.39.pngSukces w owym sporcie to połączenie nadludzkiej siły z pazernością godną chytrej baby z Radomia – zawodnicy podkreślają, iż dobrze przed pojedynkiem wmówić sobie, że kijek jest czymś drogocennym, z czym nie chcą się rozstać za żadne skarby.

Choć w lokalnych federacjach Mas Wrestlingu (takich, jak chociażby polska) wprowadza się wiele kategorii wagowych, to puryści wciąż lobbują zmaganie się wg starych dobrych zasad, gdzie ważący 50 kg „przecinek” mógł rzucić rękawicę 150-kilogramowemu mastodontowi. Na rozsądny kompromis poszli organizatorzy imprezy Arnold Classic, gdzie wprowadzono jedynie dwie kategorie wagowe: w przypadku mężczyzn do 105 kg masy ciała oraz powyżej owej wartości, dla kobiet to odpowiednio do i od 65 kg.

Dieta Martina Licisa – i jak tu nie kochać tego sportu?

Screen Shot 2016-03-15 at 10.58.38.png

Jeśli więc mamusia często zauważała, że masz talent do nader chętnego chwytania kijka w dłonie, dziś możesz przekuć to w sukces i zrobić wielką sportową karierę. 

Tutaj sekrety owej dyscypliny sportu objaśnią ci seksowne Latynoski. Nie znasz hiszpańskiego? Żaden problem – całość jest świetna nawet bez fonii:
Dodał(a): Michał Jośko/ fot.: Instagram Wtorek 15.03.2016