Milik najdroższym piłkarzem w historii

Arkadiusz Milik właśnie negocjuje swój kontrakt z wicemistrzem Włoch – Napoli. Wiadomo już, że klub zapłaci za niego Ajaksowi Amsterdam 32 miliony euro. To rekordowa kwota za polskiego piłkarza. A wszystko dzięki świetnym występom biało-czerwonych na Euro 2016. Niemałe pieniądze dostaną również jego poprzednie kluby - tego wymagają przepisy FIFA.


Polski napastnik pisze historię na nowo. 22-letni piłkarz opuszcza dotychczasowy klub Ajax Amsterdam, mimo wcześniejszych zapewnień, że jeszcze tam trochę zagrzeje miejsce. Jednak takich ofert się nie odrzuca – Napoli zaproponowało 32 miliony euro za Milika, czego Holendrzy odrzucić nie mogli. Grzegorz Krychowiak jedynie kilkanaście dni cieszył się ze swojego rekordu transferowego z Sevilli do Paris Saint Germain, opiewającego na 26 milionów euro. Arek podpisze pięcioletni kontrakt, którego warunki jeszcze negocjuje. Polak w Napoli ma zastąpić Gonzalo Higuaina, który z kolei za rekordową dla włoskiej Serie A kwotę – 90 milionów euro – przeszedł do Juventusu Turyn.

Sonda

Kto wart więcej niż Milik?


Cieszą się także kluby w których Milik się wychowywał. Według przepisów FIFA, im również należą się pieniądze za „odchowanie” zawodnika. Zasady są takie, że zespoły w których piłkarz grał między 12 a 23 rokiem życia, dostają do podziału 5% wartości jego kontraktu. To pozwala na utrzymanie i przeżycie niewielkim klubom i szlifowanie nowych talentów.

Przepisy mówią o tym, że kluby które szkoliły zawodnika między 12 a 16 rokiem życia dostaną 0,25% kwoty kontraktu. Czyli macierzysty klub Milika – Rozwój Katowice – dostanie na swój rozwój 640 tysięcy euro, czyli 2,8 miliona euro. Gdy piłkarz przekracza 17 rok życia, jego klub zgarnia 0,5% kasy z transferu za każdy rok gry, czyli Górnik Zabrze otrzyma 320 tysięcy euro – 1,4 miliona złotych.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Środa 27.07.2016