Mistrzostwa Polski w nowej dyscyplinie sportowej

W Polsce walki rycerskie to jak dotąd elitarny sport. Choć jest niezwykle widowiskowy niewielu widzów miało z nim styczność. 22 i 23 czerwca na Forcie Bema w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Polski w pełnokontaktowych walkach rycerskich czyli Igrzyska Ognia i Stali.
Igrzyska Ognia i Stali


W Rosji historyczne walki od lat uznawane są za dyscyplinę sportową. Działają kluby, są hojni sponsorzy, którzy utrzymują zawodników i trenerów. Są masażyści, terapeuci, wyspecjalizowana kadra medyczna. Rosjanie organizują zawody z ogromnym rozmachem i odpowiednio widowiskową oprawą. W Polsce pełnokontaktowe walki rycerskie dopiero wkraczają na sportowe areny.

Do roku 2012, kiedy to w Warszawie odbyły się finały Bitwy Narodów, czyli Mistrzostwa Świata w walkach rycerskich, pasjonaci tego sportu spotykali się na treningach i zakuci w zbroje, ze średniowieczną bronią w dłoni stawali w szranki sami dla siebie i dla własnej przyjemności. Sukces i ogromne zainteresowanie Bitwą Narodów sprawiły, że w Polsce rycerze walczący w lokalnych klubach zaczęli marzyć o swoich własnych krajowych mistrzostwach. Wtedy to powstała nowa grupa sportowców – zawodowych rycerzy. Polska kadra, mimo że nie dorównuje poziomem zaplecza treningowego i nakładów finansowych na tę dyscyplinę podczas mistrzostw świata stawała na podium.



22 i 23 czerwca w Forcie Bema w Warszawie  odbędą się  pierwsze, historyczne Igrzyska Ognia i Stali o charakterze Otwartych Mistrzostw Polski. Wydarzenie już zdobyło uznanie środowisk rycerskich nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Już na kilka miesięcy przed imprezą, swój udział w Igrzyskach Ognia i Stali potwierdzili rycerze z Danii, Niemiec, Austrii, Czech i Litwy. Polskę reprezentować będą cztery szkoły fechtunku: Warszawska Akademia Miecza, Łódzka Akademia Fechtunku (ŁAN), Toruńska Szkoła Fechtunku (TSF) oraz Pomorska Fabryka Świń. Oprócz nich w Igrzyskach wezmą udział przedstawiciele bractw i nieformalnych drużyn rycerskich.

Opancerzeni w zbroje, doskonale wyszkoleni technicznie i niezwykle silni zawodnicy staną do walki o tytuł Mistrza Polski w czterech kategoriach: trzech pieszych (1vs 1, 5 vs 5, 21 vs21) i jednej konnej (tzw. joust).  Najbardziej widowiskowy bohurt, czyli walka 21 kontra 21 zawodników, to emocjonująca bitwa, której nie da się porównać do żadnej współczesnej dyscypliny sportowej. Średniowieczne walki rycerskie to jedyny na świecie pełnokontaktowy sport grupowy. Niezmiernie ważne jest w nim także to, że żadna z walk podczas Igrzysk Ognia i Stali nie będzie reżyserowana.

W 2010 roku, w Szwajcarii zostało zarejestrowane Historical Medieval Battles Association (HMBA) – stowarzyszenie, będące odpowiednikiem piłkarskiej FIFA czy MKOL dla walk rycerskich.  Stowarzyszenie reguluje przepisy i reguły walk oraz zrzesza wszystkich pasjonatów tego sportu na świecie. 



Dodał(a): ckm.pl Czwartek 13.06.2013