Naukowcy potwierdzają. Krótkie serie ćwiczeń mocno poprawiają zdrowie

Według badań przeprowadzonych przez Massachusetts General Hospital (MGH), krótkie serie ćwiczeń fizycznych wywołują zmiany w poziomach metabolitów w organizmie. Mogą one pomóc w ocenie indywidualnego stanu kardiometabolicznego, sercowo-naczyniowego i ogólnego zdrowia długoterminowego.
iStock-1149241542.jpg
Naukowcy w swoim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Circulation, stwierdzili, że około 12 minut ostrego wysiłku krążeniowo-oddechowego wpłynęło na ponad 80 proc. krążących metabolitów. W tym na szlaki powiązane z szerokim zakresem korzystnych skutków zdrowotnych.

Metabolity są to substancje organiczne i nieorganiczne, powstające w żywym organizmie podczas przemiany materii takie jak: woda, dwutlenek węgla, aminokwasy, witaminy. W komórce znajdują się w stanie równowagi dynamicznej, bezustannie syntetyzowane i rozkładane.

Na potrzeby badania naukowcy zebrali dane z Framingham Heart Study. Na ich podstawie  zmierzyli poziomy krążących metabolitów przed i bezpośrednio po 12 minutach intensywnego wysiłku fizycznego u 411 mężczyzn i kobiet w średnim wieku.

Dr Gregory Lewis, kierownik sekcji niewydolności serca w MGH i autor badania, stwierdził: “Uderzyło nas to, że krótki wysiłek fizyczny może mieć wpływ na poziomy krążących metabolitów, które regulują kluczowe funkcje organizmu, takie jak insulinooporność, stres oksydacyjny, reaktywność naczyń, stany zapalne i długowieczność”.

Sprawdź: Home workout. Zadbaj o formę w domowych warunkach

Okazało się bowiem, że poprzez krótki, ale intensywny wysiłek zanotowano spadek o 29 proc. glutaminianu ściśle powiązanego z chorobami serca, cukrzycą i zmniejszoną długowiecznością. Również poziom DMGV skorelowany ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy i chorób wątroby spadł o 18 procent. 

“Zaczynamy lepiej rozumieć molekularne podstawy tego, jak ćwiczenia wpływają na organizm i wykorzystujemy tę wiedzę do zrozumienia architektury metabolicznej związanej ze wzorcami reakcji na wysiłek” – mówi współautor publikacji doktor Ravi Shah z Oddziału Kardiologii w MGH.

Sprawdź: Jak trenować podczas lockdownu?

Naukowcy dodali, że dzięki odkryciu będą mogli przewidzieć przyszły stan zdrowia jednostki i przewidywany okres przeżycia. To z kolei pozwoli na wczesne wykrycie takich dolegliwości jak wysokie ciśnienie lub inne metaboliczne czynniki ryzyka. W ten sposób chore osoby będzie można skierować na zdrowszą trajektorię we wczesnym okresie życia.



Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 18.11.2020