Okiem gladiatora

Nasz ekspert opowiada, jak wypracować sylwetkę Spartakusa, nie wchodząc na starożytną arenę gladiatorów

akop_wywiad.jpgCKM.PL: Czy da się osiągnąć sylwetkę jak Twoja poprzez ciężkie treningi, czy trzeba wspomagać się odżywkami i suplementami?
Akop Szostak: Moją sylwetkę wypracowałem wieloletnim treningiem. Mimo ze jestem  młody, trenuje połowę mojego życia. Podstaw to zarówno trening, jak i odżywienia, ponieważ to zjedzenia mamy składniki energetycznie oraz „budulcowe”. Jednak nie będę ukrywał, że korzystam z odżywek, jako że są one uzupełnieniem  odżywiania. Suplementy przyspieszają regenerację i zwiększają odporność organizmu. Dzięki temu mogę trenować dłużej i intensywnej, mam lepszą regenerację i mniej choruje. Jednak należy pamiętać, że suplementacja to zaledwie 10% sukcesu, reszta to dieta i trening.

CKM.PL: Jak wygląda Twoja dieta?
Akop Szostak: Jem około 6-7 posiłków dziennie. Może to wydaje się dużo, lecz przy mojej aktywności oraz masie mięśniowej to nie jest dużo. Lepiej jeść mniejsze posiłki częściej, niż większe rzadziej. Trenuję kilka razy dziennie, więc moja zapotrzebowanie kaloryczne to prawie 4000 kcal! To dużo, ale ja naprawdę mocno trenuję. W diecie mam wszystko, co jest mi potrzebne: białka, węglowodany, zdrowe tłuszcze z rodziny omega 3,6,9. Dostarczam wszystkich witamin i minerałów. Pomimo że jestem dużo mięsa, które zakwasza, moja dieta jest bogata w warzywa, które pomagają odkwaszać organizm.

Moja dieta wygląda następująco:
Posiłek pierwszy:
Placki: 5 białek jaj, miarka odżywki wysokobiałkowej o smaku czekolady, 5 łyżek stołowych mąki orkiszowej typ 2000, 5 łyżek płatków owsianych, 30g orzechów włoskich, oraz przyprawy do piernika. Placki smaruje łyżką dżemu.
Posiłek drugi:
Jeden woreczek ryżu brązowego, 180g filetu z kurczaka, 150g mieszanki warzywnej polanej łyżką stołową oliwy z oliwek.
Posiłek trzeci:
3/4 woreczka kaszy gryczanej, 220g ryby pieczonej z warzywami, wszystko polane łyżką stołową oliwy z oliwek.
Posiłek czwarty:
Odżywka białkowo-węglowodanowa (z niską zawartością cukrów prostych), łyżka stołowa masła orzechowego
Posiłek piąty:
50g makaronu razowego-żytni, 180g filetu z indyka, 150g mieszanki warzywnej  polane łyżką stołową oliwy z oliwek
Posiłek szósty:
2 miarki odżywki wysokobiałkowej, z minimalną ilością wody oraz łyżką stołową masła orzechowego.

CKM.PL: Pijesz alkohol?
Akop Szostak: Nie, ale to dlatego ze nie lubię :) Jeżeli mam już grzeszyć, to raz w tygodniu wole zjeść lody, albo dobry domowy obiad

HBO i CKM.PL ZAPRASZAJĄ NA TRENING SPARTAKUSA>>


CKM.PL: Czy bardzo duże mięśnie przeszkadzają Ci w życiu codziennym – Robert Burneika nie sięga podobno komórką do ucha.
Akop Szostak: Nie:) Ale może to też dlatego, że Robert jest dużo większy niż ja. Nie czuję dyskomfortu, ponieważ jestem dość dobrze przygotowany kondycyjnie i rozciągnięty. Uprawiam wiele sportów, by nie być tak zwanym „pakerem”. W końcu tez jestem trenerem, więc muszę mieć dobrą formę i kondycję. Choć z ubraniami mam często kłopot, za mało w pasie w stosunku to obwodów w udzie.

CKM.PL: Na co stawiasz w swoich treningach – na siłę, wytrzymałość, kondycję?
Akop Szostak: Startuje w zawodach kulturystycznych, gdzie ocenia się sylwetkę, wielkość mięśni oraz ich definicję. Lecz typowe treningi kulturystyczne uzupełniam w treningi MMA i Crossfit. Można powiedzieć, że moim celem jest wszystko, co zostało wymienione. Nie chcę być tylko umięśniony, chce byś sprawny, silny i szybki :)

CKM.PL: Trenując MMA myślisz o tym, żeby walczyć – jak starożytny gladiator - z lwami i tygrysami? A może niedźwiedzie to Twój "kaliber"?
Akop Szostak: Tak to prawda, bawię się w sztuki walki. Traktuje to amatorsko, jako hobby, choć mój trener namawia mnie do spróbowania swoich sił w zawodach. Teraz będę wracał do treningów po kontuzji kolana, więc kto wie, co będzie dalej. Choć jak na razie to zawody kulturystyczny są dla mnie priorytetem, ale plan związany z walkami jest i dość bliski.

CKM.PL: Z kim chciałbyś zawalczyć w ringu?
Akop Szostak: Mój największy wróg to ja sam, ponieważ to z sobą i swoimi pokusami muszę walczyć na treningach każdego. Jeżeli chodzi o sztuki walki, to z kimś lepszym od siebie, ponieważ nawet jeżeli bym przegrał, to wole przegrać z lepszym niż wygrać z gorszym, a każda porażka to nowe doświadczenie i solidna lekcja.  Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie jestem fighterem, tylko amatorsko bawię się trenując MMA.

CKM.PL: Jak Ci się wydaje – ile kiedyś mogło zająć czasu wyrzeźbienie takich sylwetek, jakie mają aktorzy w „Spartakusie”?
Akop Szostak: Dziś wszystko jest łatwiejsze. Mamy świetnie wyposażony kluby fitness, sale treningowe. Posiadamy dużą wiedzę na temat treningu  i odżywiania, a dodatkowo jest dostępna suplementacja, która nie jest szkodliwa, a bardzo pomaga i przyspiesza efekty. To co dziś można zrobić w rok, kiedyś zajęło by 10 lat. Myślę że gladiatorzy, musieliby całe życie pracować na takie sylwetki, jakie mają odtwórcy wojowników w serialu "Spartakus". Dziś na nasze szczęście to nie jest takie trudne :)

CKM.PL: Co najbardziej podoba Cię się w serialu HBO "Spartakus"?
Akop Szostak: Oglądałem poprzednie sezonu i bardzo mi się podobało sposób realizacji serialu. Jestem fanem komiksów, więc ten obraz przemawiał do mnie. Można powiedzieć, że siedząc przy TV poczułem się, jak bym znów miał 16 lat i byłem pełen podniecenia:)

Czy sam chciałbyś spróbować sił przed kamerą, jeżeli projekt byłby podobny do Spartakusa?

Akop Szostak: Czy chciał bym zagrać ? Jeszcze pytasz, taką rolę zawsze! W końcu to Spartakus. Ale nawet w podobnym projekcie. Jestem zdania, że warto próbować swoich sił, ponieważ życie jest zbyt krótkie, by je marnować!

NOWE ODCINKI NOWEGO SEZON SERIALU "SPARTAKUS: WOJNA POTĘPIONYCH" MOŻESZ ZOBACZYĆ W KAŻDĄ SOBOTĘ W STACJI HBO O GODZINIE 22:00
akop_dossier3.jpg
Akop Szostak
, mistrz europy,  trener first class fitness specjalnie dla HBO i CKM.PL ułożył trening Spartakusa, który możecie realizować w warunkach domowych i rozpocząć nim budowanie formy gladiatora – pierwsza część treningu już w dniu premiery pierwszego odcinka „Spartakus: Wojna Potępionych” . Chcesz poznać więcej szczegółów o sylwetce i pracy naszego trenera, zapraszamy na jego fan page'a TUTAJ


Dodał(a): CKM.PL Sobota 23.03.2013