Wstęp do piekła

Najbrutalniejszy sport świata wciąż zdobywa kolejnych fanów. Dowiedz się dlaczego- i wchodź do klatki

Wstęp do piekła

Nie tak dawno– zaledwie kilkanaście lat temu– walki w klatkach kojarzyły się tylko z nielegalnymi pojedynkami na granicy prawa, w których jedyna reguła brzmiała: „nie ma żadnych reguł”. Sporo się zmieniło od tego czasu. Dziś te same pojedynki, zwane ładniej MMA, są najpopularniejszym sportem walki na świecie. Bijatyki w klatkach transmitują największe telewizje, sponsorują najpotężniejsze koncerny, a co najważniejsze– oglądają miliony ludzi. Nie zmieniło się tylko jedno: wciąż leje się w nich krew.

INSTRUKCJA OBSŁUGI
... czyli o co w ogóle chodzi w tym sporcie

MMA (Mixed Martial Arts), po polsku mieszane sztuki walki, to połączenie najróżniejszych technik i stylów walki wręcz – od boksu, przez kick boxing, sambo, jiu–jitsu, wushu, karate, taekwondo, po judo oraz zapasy.

Co wolno: Uderzać pięściami, kopać, rzucać, walczyć w parterze, robić dźwignie i duszenia.

Czego nie wolno: Atakować oczu, tyłu głowy, krtani ani genitaliów, uderzać głową, kopać w głowę leżącego lub klęczącego rywala.

Klatka: W Europie i Azji najczęściej zwykły ring bokserski z dodatkową liną lub siatką zapobiegającą wypadaniu zawodników; w USA ringi mają wyższą siatkę i są ośmiokątne (UFC) lub sześciokątne (Strikeforce).

Czas walki: Zazwyczaj od 3 do 5 rund trwających po pięć minut.

Zakończenie walki: Nokaut lub poddanie się jednego z zawodników; jeśli obaj walczący dotrwają do końca (rzadko), o zwycięstwie decydują sędziowie

Najsłynniejsze federacje MMA: UFC (USA), Strikeforce (USA), PRIDE (Japonia, do 2007 r.)FAKTY I AKTY
- Najkrótsza walka w historii MMA trwała 3 sekundy
- Legendarny mistrz wagi ciężkiej UFC Brock Lesnar (4–1) zakłada do walki rękawice w rozmiarze 4XL
- Aaron Brink (22–18) nie tylko walczy w klatkach, ale pod ksywką Dick Delaware jest też gwiazdą porno
- Oktagon, czyli ośmiokątny ring, na którym odbywają się walki UFC, wymyślił John Milius – autor scenariusza m.in. do „Czasu apokalipsy”
- Aż 249 walk MMA stoczył Travis Fulton (194–45), który oprócz rekordowej liczby zwycięstw i porażek zaliczył też 11 remisów
- Andriej Arlovski (15–7) na początku kariery był milicjantem w białoruskim Mińsku
- W pierwszych planach walki UFC miały się toczyć na ringu otoczonym fosą z aligatorami Randy Couture (18–10) gra w Hollywood jedną z głównych ról, obok Jensona Stathama, Sylvestra Stallone’a, Mickeya Rourke’a, w hicie „The Expendables” (premiera sierpień 2010 r.)
- Lee Murray (8–2) w 2006 r. uczestniczył w największym w dziejach Wlk. Brytanii napadzie na bank, w którym skradziono 53 mln funtów w gotówce
- Trzy osoby zginęły dotąd w oficjalnych pojedynkach MMA. Ostatnim był w 2007 r. Sam Vasques (1–2), który nie obudził się ze śpiączki po druzgocącym ciosie Vince’a Libardiego (6–4)


Dodał(a): Mateusz Zieliński Środa 05.10.2011