Polacy dają pokaz pięknej gry, ale TVP "nie stać na transmisję"

Telewizja Polska w ubiegłym roku dostała 2 mld zł. na działalność, ale nie są w stanie przeznaczyć 300 razy mniej na emisję meczów reprezentacji. "Uznaliśmy, że cena jest za wysoka i w zasadzie nie prowadziliśmy poważniejszych rozmów" – mówił dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski. Kibice muszą więc śledzić zmagania naszych sportowców na YouTube – w słabej jakości i bez komentatorów.

Dla nas to Wy jesteście zwycięzcami! Brawo DRUŻYNA! Jesteśmy z Was dumni! 🇵🇱🔥

Opublikowany przez Handball Polska Niedziela, 17 stycznia 2021

Większość mistrzostw z ubiegłych lat transmitowała Telewizja Polska. Mecze można było zobaczyć w TVP2 i TVP Sport. Nadawca zdecydował teraz, że "nie podda się szantażowi cenowemu agencji posiadającej prawa do emisji". Firma Lagardere, która jest odpowiedzialna za te prawa, zażądała 1,5 mln euro za pokazanie całego turnieju lub pół mln euro za emitowanie wyłącznie meczów naszej reprezentacji. 

Telewizja Polska stwierdziła, że "dba o publiczne pieniądze i nie zamierza przepłacać za licencje sportowe". Wychodzi na to, że 2 mld zł., które w ubiegłym roku otrzymało TVP lepiej jest wydawać na "zabawne" programy, niż rozgrywki sportowe przyciągające nawet 220 tys. kibiców. 

Oczywiście taki stan rzeczy nie przeszkadza Telewizji Polskiej w publikacji postów po rozgrywkach i gratulowaniu naszej reprezentacji. Patrząc na stronę na Facebooku TVP Sport, zwycięskie spotkania Polaków są opisywane przez dziennikarzy, za to po porażce nie pojawiła się żadna informacja. Dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski twierdzi, że "najbardziej protestują ci, co zakrywali logo TVP podczas mundialu. (...) w biznesie nie ma miejsca na emocje" – skomentował sprawę na Twitterze. Pogratulował także naszym szczypiornistom.Wychodzi na to, że solidny budżet, którym dysponuje Telewizja Polska, przekazywany jest na znacznie ważniejsze produkcje. Zapewne, gdyby teraz miał powstać serial o Zenku Martyniuku, pieniądze natychmiast by się znalazły, a my mielibyśmy kolejny "świetny" projekt TVP. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / Twitter @Handball Polska Środa 20.01.2021