Sztuka wstawania

Dobra pobudka da ci ogromną porcję energii na cały dzień. Oto zasady, dzieki którym twój poranny start będzie lekki, łatwy i przyjemny
budzik


Przygotowania do porannego wstawania zacznij już... wieczorem. Ostatni posiłek zjedz najpóźniej 2–3 godziny przed zaśnięciem. Wypij też szklankę niegazowanej wody mineralnej. Dzięki tym zasadom czeka cię lepszy sen, a co za tym idzie – lepsza pobudka.

1. Zasypiając, wyobraź sobie... zegar ze wskazówkami pokazującymi godzinę, o której chcesz wstać. Taka wizualizacja jest naprawdę skuteczna! Wykorzystujesz tu zegar biologiczny – „urządzenie” bardzo precyzyjne i, przy odrobinie twojego wysiłku oraz wprawy, niezawodne.

2. Znajdź swój idealny budzik – jednym wystarczy sygnał zegarka naręcznego, inni potrzebują głośnego, oldschoolowego „blaszaka”. My polecamy budziki CD lub MP3 – dzięki nim powitasz dzień swą ulubioną muzyką.

3. Budzik dzwoni, ale stwierdzasz, że masz jeszcze chwilkę, i włączasz na kilkanaście minut funkcję drzemki? Dosypianie jest stanowczo zakazane! Po jakimś czasie twój mózg zacznie przyzwyczajać się do tego, że może ignorować dźwięk dzwonka.

4. Postaraj się zawsze wstawać o tej samej godzinie. Gdy tylko twój mózg przyzwyczai się do tej regularności, nie powinieneś mieć problemu z budzeniem się – nawet o bardzo wczesnej porze.

5. Sen w zbyt ciemnym pokoju utrudnia mózgowi wytwarzanie serotoniny odpowiedzialnej za dobre samopoczucie. W łagodnym wybudzaniu się pomoże ci urządzenie Wake–up Light, które o zadanej godzinie stopniowo emituje coraz mocniejsze światło.

6. Gdy śpisz, większość twoich mięśni pozostaje nieużywana. Zwłaszcza jeżeli sen był krótki, czujesz jakby lekki paraliż. Jeśli po obudzeniu porządnie powyciągasz się i powyginasz, to rozruszasz mięśnie i natlenisz je. Nie leż więc! Zmuś się i chociaż usiądź na krawędzi łóżka.

7. Przeprowadź dialog wewnętrzny. Gdy słyszysz budzik, staraj się nie myśleć „Ale jestem niewyspany... to niesprawiedliwe... nie chcę wstawać!”. Zamiast tego wmawiaj sobie „Do dzieła! Taki piękny dzień! Szkoda czasu na sen!”. Brzmi to nieco głupio? Nieistotne – grunt, że działa.

8. Podczas snu temperatura twego ciała obniża się, budzący się organizm musi ją podnieść. Dlatego wypicie szklanki gorącej wody jak najszybciej po pobudce zdziała prawdziwe cuda. 

Dodał(a): Michał Jośko Środa 09.11.2011