Regaty Vendee Globe

Poznaj łódź, która płynie w najbardziej morderczym morskim wyścigu dookoła świata. I pewnego twardziela z Gdańska, który ma szansę dokonać wyczynu, na który w polskim sporcie nie odważył się dotąd nikt!
Regaty Vendee Globe


Dziesiątego listopada z francuskiego portu Les Sables d’Olonne wystartowały okołoziemskie regaty Vendee Globe, jedna z najbardziej ekstremalnych imprez sportowych na świecie. Dwudziestu żeglarzy, śmietanka jachtingu, ponad trzy miesiące samotnie, bez zawijania do portu, będzie walczyć z ekstremalną pogodą, wyczerpaniem i brakiem snu. Wśród śmiałków znalazł się Zbigniew Gutkowski, żeglarz z Trójmiasta! Zanim „Gutek” odleciał do Francji, opowiedział nam o swoich przygotowaniach oraz o łodzi, inżynierskim majstersztyku. Dzięki niej Polak ma szansę nawet na zwycięstwo w tych regatach!

CKM: Wyścig dookoła świata jest fajniejszy niż zwykłe opłynięcie globu?
Zbigniew Gutkowski: Gdyby to nie był wyścig, w ogóle bym się nie zdecydował. Bez ścigania umarłbym na łódce z nudów.

CKM: Lubisz współzawodnictwo?
Zbigniew Gutkowski: Tak. Ono wyzwala adrenalinę, która pozwala wytrzymać bardzo ciężkie warunki. Chwilami na oceanie czujesz się malutki i bezbronny.

CKM: Jak można wytrzymać trzy miesiące bez snu?
Zbigniew Gutkowski: Czasem, jeśli pogoda jest stabilna, można pospać dłużej. Ale zazwyczaj w grę wchodzą jedynie krótkie drzemki. Nawet we śnie cały czas nasłuchujesz, czy nie dzieje się coś dziwnego. Głęboki sen podczas regat nie istnieje.

REGATY VENDEE GLOBE
Najtrudniejsze wyścigi żeglarskie na świecie. Wiodące przez pięć oceanów samotnicze regaty dookoła ziemi odbywające się co cztery lata. Pierwsze zawody VG odbyły się w 1989 roku. W tym roku w wyścigu wystartowało 20 żeglarzy (w tym jedna kobieta). Statystyki mówią, że regaty kończy ledwie 40 procent uczestników. Najszybciej trasę udało się pokonać Francuzowi Michelowi Desjoyeauxowi (2008/2009) – na opłynięcie globu potrzebował 84 dni, 3 godzin 9 minut i 8 sekund. Mówi się, że w tym roku możliwy jest rekord na poziomie 76 dni!

DANE TECHNICZNE
Jacht Energa
Rok produkcji 2007
Projekt Finot Conq (Francja)
Przebieg  40 000 mil morskich
Konstrukcja karbon/nomex
Długość  18,28 m
Szerokość  5,94 m
Zanurzenie 4,5 m
Wyporność 7,5 tony
Wysokość masztu  28 m
Powierzchnia żagli do 550 m2

ZBIGNIEW GUTKOWSKI
Rocznik 1973, gdańszczanin, jeden z najbardziej doświadczonych polskich żeglarzy. Płynął katamaranem Warta Polpharma w regatach The Race (2000, 4. miejsce). Zajął świetne 2. miejsce w Velux 5 Oceans – etapowych okołoziemskich regatach samotników (2011).
Dodał(a): CKM Piątek 21.12.2012