Rower crossowy czy trekkingowy? Który wybrać i dlaczego?

Szukasz solidnego roweru, który sprawdzi się w mieście i w trasie?

trekking-czy-cross-tabou.jpg

Do wyboru masz dwie opcje uniwersalnych jednośladów: rower crossowy i trekkingowy. Sprawdź, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Rower to świetna alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej. Coraz bardziej doceniamy zalety tego ekologicznego środka transportu, bo nie tylko szybciej przemieszczamy się na nim po zakorkowanym mieście, ale również aktywnie dbamy o zdrowie. Obecnie mamy wiele typów rowerów do wyboru — część z nich przeznaczona jest do jazdy po konkretnych nawierzchniach. My skupimy się na rowerach uniwersalnych, na których na co dzień dojedziesz do pracy, a w weekend ruszysz na wycieczkę do lasu. Rower trekkingowy i crossowy to najlepszy wybór dla osób szukających takiego sprzętu. Aby wyjaśnić różnice pomiędzy nimi, posłużymy się przykładami rowerów polskiego producenta marki Tabou

Co to jest rower crossowy?

Rower crossowy to model pośredni pomiędzy MTB a rowerem turystycznym. Posiada cechy obu tych grup — dlatego dobrze sprawdza się w terenie. Geometria ramy pozwala na jazdę w pozycji lekko pochylonej - dzięki temu możesz obserwować trasę i podziwiać widoki. Przykładem świetnie wyposażonego roweru crossowego za rozsądną cenę jest Tabou Flow 6.0. Drgania tłumione są tu przednim amortyzatorem powietrznym o skoku na poziomie 63 mm. To gwarantuje komfortową jazdę po lesie i nierównym chodniku. 

rower-tabou-flow-6.0.jpg

Dwukomorowe obręcze kół są węższe niż w MTB, ale po nałożeniu na nich opon z bieżnikiem terenowym możemy śmiało jeździć po leśnych ścieżkach. Flow 6.0 otrzymał hamulce tarczowe hydrauliczne, co znacząco podnosi bezpieczeństwo jazdy. Siła hamowania i kontrola prędkości jest zawsze taka sama, nawet na mokrej nawierzchni. Rowery crossowe mają spory wybór przełożeń — omawiany przez nas model posiada 30 biegów, więc na manetkach masz spory wybór. 

Rama przygotowana jest pod montaż standardowego wyposażenia: błotników, bagażnika i uchwytu na bidon. W przypadku roweru, na którym będziesz poruszać się na co dzień, pełnowymiarowe błotniki są ważne. Pogoda nie będzie ograniczać Ci wyboru środka transportu do pracy. Analizując wyposażenie crossa od Tabou jesteśmy pod wrażeniem jego… ceny. Za rower z osprzętem Shimano Deore, hamulcami hydraulicznymi i amortyzatorem powietrznym zapłacisz niewiele ponad 4000 zł. 

Co to jest rower trekkingowy?

Definicja trekkingu mówi, że jest to aktywność związana z wędrówką w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Zatem nie jest to forma, tylko i wyłącznie turystyki górskiej, choć tak trekking funkcjonuje w powszechnej świadomości. Dlaczego sięgamy do słownika? Bo pierwotna definicja trekkingu świetnie obrazuje możliwości rowerów trekkingowych. Są to mocne i wszechstronne maszyny, na których przemierzysz z bagażem setki kilometrów. Podobnie, jak w przypadku roweru crossowego mamy do czynienia ze swego rodzaju hybrydą. Rower trekkingowy łączy w sobie cechy MTB i rowerów szosowych. Jak to wygląda w praktyce? Pokażemy to na przykładzie modelu Tabou Kinetic 6.0. Podstawową różnicą pomiędzy rowerem crossowym a trekkingowym jest wyposażenie. Kupując rower trekkingowy masz w standardzie błotniki, pełne oświetlenie, bagażnik do mocowania sakw rowerowych i mocowanie uchwytu na bidon. To duży plus, bo natychmiast po zakupie roweru możesz jechać na nim na wyprawę. 

rower-tabou-kinetic-6.0.jpg

Również rama ma inną geometrię — na rowerze trekkingowym siedzimy w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Po pierwsze kręgosłup lepiej wówczas znosi jazdę na długie dystanse, po drugie możemy przez całą drogę podziwiać widoki. Warto zwrócić uwagę na siodło. Wbrew pozorom szeroka, miękka kanapa nie jest dobrym wyborem do jazdy na długich dystansach. Zarówno rower trekingowy, jak i crossowy warto wyposażyć w siodełko turystyczne. Jeśli chodzi o konfigurację osprzętu to Tabou Kinetic 6.0 oferuje typowe podzespoły trekkingowe z wyższej półki. Hamulce tarczowe hydrauliczne, amortyzator powietrzny na przednim widelcu i przerzutki Shimano Deore. 

Mocna przekładnia z dużym wyborem biegów — Tabou Kinetec ma ich 30, to wyraźny ukłon w stronę MTB. Duży zakres przełożeń jest niezbędny nie tylko w górach, ale również, gdy chcemy wyjechać na wzniesienie na rowerze obciążonym bagażami. Z roweru szosowego mamy duże koła i wąskie opony. Dzięki temu rower trekkingowy szybko się rozpędza i pozwala z mniejszym wysiłkiem pokonywać dłuższe dystanse. Co ważne, opony do rowerów trekkingowych nie są pozbawione bieżnika tak, jak typowe opony szosowe. Najczęściej trekkingi otrzymują opony typu semi slick — gładkie w centralnej części i bieżnikowane po bokach. Dzięki temu możemy na takim rowerze zjechać z asfaltu do lasu, a na zakrętach duży i obciążony bagażem rower zachować prawidłową stabilność. 

Jak wybrać rower dla siebie?

Wybór roweru zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Zarówno rower trekkingowy, jak i crossowy świetnie radzą sobie w mieście. Zatem jeśli szukasz roweru, na którym będziesz codziennie dojeżdżać do pracy — to możesz zdecydować się na dowolny model. Chodzi głównie o to, jakie trasy będziesz chciał pokonywać na nim rekreacyjnie. Dla osób, które preferują turystykę rowerową po wyznaczonych ścieżkach rowerowych i lubią zwiedzać na rowerze to polecamy rower trekkingowy. Pamiętajmy tylko o tym, że jest to rodzaj roweru, który lubi asfalt i ścieżki. 

Rowerzyści, którzy w weekend chcą zjechać z asfaltu i wolą leśne szlaki rowerowe — cross będzie lepszym rozwiązaniem. Szersze, terenowe opony i inna pozycja do jazdy pozwolą wjechać na bardziej urozmaicone trasy. Rower trekkingowy ma tę przewagę nad crossowym, że w standardzie mamy pełne wyposażenie. Jednak jeśli chcesz wybrać je samodzielnie, kup rower crossowy z ramą gotową do montażu różnego typu akcesoriów. 

Bez względu na to, jaki rodzaj jednośladu wybierzesz, jeżdżąc na nim dbasz o swoje zdrowie. Korzyści zdrowotne tej formy aktywności można wymieniać bardzo długo. My wspomnimy o najważniejszych. Jazda na rowerze to świetny sposób na odchudzanie, wzmocnienie odporności i utrzymanie organizmu w dobrej kondycja przez długie lata. 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 19.08.2021