Ćwicz jak siłacz

Już od kołyski wykazywałeś się ponadprzeciętną siłą, a do tego jeszcze imponujesz siłą woli? A więc masz szanse zostać strongmanem.

strongman


Wielka legenda zawodów Strongman. Ma na koncie wielokrotnie zdobywane tytuły mistrza Polski, Europy oraz świata. Człowiek niesamowicie inteligentny i zabawny. Dziś jednak śmiertelnie poważnie wytłumaczy ci, o co chodzi w tym sporcie. Trenuj pilnie, powtarzając hasło " Dymek rządzi, Dymek radzi, Dymek nigdy cię nie zdradzi ".



PRZYGOTOWANIA

– W gruncie rzeczy treningi na siłowni są zaledwie uzupełnieniem ćwiczeń ze sprzętem używanym podczas zawodów – tłumaczy Jarek Dymek. Dzień siłacza składa się zazwyczaj z trzech głównych części: porannego treningu, podczas którego przetacza opony, przeciąga samochody itp. Po południu odbywa lżejszy trening na siłowni. Następnie jest czas na intensywną regenerację organizmu. Ideałem jest sauna, komora kriogeniczna albo masaż. Zwieńczenie dnia to zdrowy głęboki sen – dla Jarka optymalnie osiem godzin.


DANIA
– Śniadanie jest absolutną podstawą, daje siłę i ustawia metabolizm na cały dzień – w przypadku Jarka to zwykle 200–300 g płatków owsianych z mlekiem. Na drugie śniadanie jajecznica z 4–5 jajek na boczku. Na szczęście strongmani nie muszą obsesyjnie dbać o linię, tak więc tłuszcz w posiłkach jestjak najbardziej wskazany. Po pierwszym treningu czas na porcję odżywki węglowodanowej, aminokwasów i kreatyny. Obiad? Normalne potrawy, np. ziemniaki, kotlet schabowy i surówka. Należy pamiętać o proporcjach: 2 części węglowodanów, 1 część białka i 1 tłuszczu. Wieczorem kolejna porcja suplementów oraz kolacja. O ile planujesz trening następnego dnia rano – bogata w węglowodany. Jeżeli dopiero po południu – bogata w białko.

ROZRYWKI

– Bądźmy głodni treningów, bądźmy głodni sukcesu, ale nie zapominajmy o innych sferach życia – przypomina mistrz. Jak podkreśla, umiejętność zrelaksowania nie tylko ciała, ale i umysłu jest bardzo istotna. „Po godzinach” lubi obejrzeć w telewizji zawody w gimnastyce sportowej albo pływaniu, rozłożyć na czynniki pierwsze komputer albo tuningować iPhone’a. Od czasu do czasu impreza techno (od lat nie opuścił żadnego Sunrise Festivalu) lub nawet... rozsądna dawka dobrego alkoholu w miłym towarzystwie.

SPACER FARMERA
Łączna masa niesionego ładunku o 240 kg. Jesteś pod wrażeniem? Pamiętaj, że dla Jarka to dopiero delikatny rozruch. Po rozgrzewce przechodzi do ciężaru nawet 400 kg.


PRZETACZANIE OPONY
Ćwiczenie efektowne i niebezpieczne – zdarza się, że gdy jedna dłoń ześliźnie się z bieżnika opony, zrywają się bicepsy drugiej ręki. Tutaj mistrz używa 360–kilogramowej opony. Ale na zawodach dawał radę gumie ważącej 509 kg.

AXEL GRYF
Podnoszenie sztangi z bardzo grubym gryfem, mierzącym aż 55 mm średnicy, czyli niemal dwukrotnie grubszym niż gryfy stosowane przez ciężarowców. Trudno go złapać i utrzymać. Możliwości Jarka kończą się na 168 kg.


RZUT W GÓRĘ
Dla strongmanów lubiących konkurencje dynamiczne. Są dwie główne wersje tej konkurencji: podrzut beczki dwiema rękami lub odważnika jedną. Kluczem do sukcesu jest rzut możliwie pionowy i... nieoberwanie ciężarem w głowę.


Dodał(a): ckm.pl Wtorek 14.02.2012