Tyle Polacy wydają na sport. Kwota rozczarowuje

Nawet jeśli twoje uprawianie sportu ogranicza się do oglądania zawodów w telewizji, to musisz płacić za kablówkę i piwo sączone przed ekranem. Sprawdzono, ile Polacy wydają na aktywność fizyczną i jak wypadamy na tle reszty Europy.
iStock-807166122.jpg

„Sport Retail Study 2020. Findings from a Central European consumer survey” to analiza zwyczajów zakupowych związanych ze sportem. W badaniu, oprócz Polaków, wzięli udział Niemcy, Francuzi, Austriacy, Czesi, Rumuni oraz Bułgarzy. Łącznie przepytano 6 tys. uczestników w wieku od 18 do 65 lat.

CZYTAJ TAKŻE: DIETA WEGAŃSKA: LEPSZA KONCENTRACJA, GORSZE LIBIDO

Ze zgromadzonych danych wynika, że wydatki na sprzęt i ubrania sportowe mieszczą się w przedziale 95 – 295 euro, czyli odpowiednio 424 – 1316 zł. Najmniej funduszy przeznaczają Węgrzy, najwięcej Austriacy. Nad Wisłą średnia wydatków związana z aktywnością fizyczną to 193 euro, czyli ok 860 złotych rocznie.

Większość Europejczyków woli robić zakupy w sklepach stacjonarnych. Najbardziej skorzy do korzystania ze sprzedaży internetowej są Czesi (42,9%) i Niemcy (38,6%). Z kolei prawie ¾ Francuzów, Bułgarów i Austriaków woli osobiście stawić się w sklepie. Podobnego zdania jest 61,5% Polaków, reszta woli przeczesywać internet w poszukiwaniu idealnych produktów. Kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na tradycyjną formę zakupów.

Badacze sprawdzili również podejście konsumentów do ochrony środowiska i zrównoważonego biznesu. I tutaj pojawia się największe zaskoczenie. Słynący z zamiłowania do porządku i ekologicznych rozwiązań Niemcy są najmniej skłonni zapłacić więcej w zamian za gwarancję, że produkty zostały wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Średnio 57% ankietowanych deklaruje gotowość do poniesienia większych kosztów, mając pewność, że kupowane artykuły są produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Polacy są trzecim miejscu pośród badanych krajów – nasz wynik 62,1% wyprzedza Rumunia (62,9%).Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 26.06.2020