Gra komputerowa oficjalnie uznana za lek. Będzie na receptę

Ten, kto powiedział, że gry komputerowe wywołują stres, powinien teraz cofnąć swoje słowa. Badania kliniczne potwierdziły, że EndeavorRX pomaga dzieciom chorującym na ADHD. To pierwszy tego typu lek w historii.
gra lek.jpg
Pięć różnych badań klinicznych, w tym jedno pochodzące z renomowanego naukowego czasopisma medyczne “The Lancet”, potwierdziło, że gra komputerowa EndeavorRx skutecznie łagodzi objawy ADHD. Co więcej, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wyraziła zgodę na zarejestrowanie gry jako lekarstwa.

Ta historyczna decyzja pozwoli wprowadzić na rynek grę, która będzie sprzedawana jako lek na receptę. Ma być przepisywana przez lekarzy dzieciom w wieku od 8 do 12 lat, które cierpią na ADHD. Gra jest dostępna na urządzenia mobilne i ma być stosowana przez małoletnich zgodnie ze wskazówkami medyka.

Zatwierdzenie gry jako lekarstwa było poprzedzone siedmioletnimi badaniami z udziałem 600 dzieciaków. W trakcie obserwacji zauważono, że po czterech tygodniach grania 5 dni w tygodniu przez 25 minut dziennie jedna trzecia dzieci, które miały styczność z tytułem, nie wykazywała deficytu uwagi i miała zwiększoną koncentrację w konkretnych sytuacjach.

“EndeavorRx wykorzystuje nowoczesne technologie w walce z ADHD i robi to w zupełnie nowy sposób, wpływając na funkcje neurologiczne medycznie poprzez rozwiązania oparte na rozrywce. Rodziny szukają nowych sposobów walki z chorobą, a dzięki decyzji FDA możemy zaoferować pierwsze w swoim rodzaju niefarmakologiczne rozwiązanie wpływające na chorych na ADHD, które jest kolejnym krokiem pomocy ludziom mierzącym się z tą chorobą” – wyjaśnia Eddie Martucci, dyrektor generalny firmy Akili Interactive, odpowiedzialnej za stworzenie gry.

Wyjątkowość EndeavorRx polega na odpowiednim opracowaniu zadań w grze. Stworzono je tak, żeby aktywować określone układy nerwowe w mózgu dzieci. Wyniki osiągnięte podczas rozgrywki są zapisywane oraz odsyłane do producenta i dzięki temu, można sprawdzić jaki wpływ na ich chorobę ma gra. 

Tytuł, który pomaga dzieciakom z zespołem nadpobudliwości, to na pierwszy rzut oka gra zręcznościowa, w której trzeba omijać przeszkody i zbierać cenne przedmioty. W sumie brzmi jak większość gier, w które pocinało się na pecetach za młodziaka. Z tym że wtedy rodzice odrywali nas od komputera. Może dlatego z wiekiem człowiek jest taki zestresowany.

Sprawdź, jak wygląda gra, która została uznana za lek na ADHD:



Dodał(a): Konrad Siwik / fot. youtube Środa 17.06.2020