Ograniczony dostęp do gier? Tylko trzy godziny tygodniowo

'Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia będzie mogła grać w gry online tylko w piątki, weekendy i święta w godzinach 20–21'. Tak brzmi komunikat opublikowany przez krajową administrację w Chinach. To kolejne zaostrzenie prawa w tym kraju związane z grami komputerowymi. Dlaczego władzom zależy na takich rozwiązaniach?
children-593313_1280.jpg

"Firmy zajmujące się grami online nie będą mogły świadczyć młodzieży usług w jakiejkolwiek formie poza tymi godzinami. Przedsiębiorstwa dodatkowo muszą upewnić się, że wdrożyły systemy weryfikacji prawdziwego nazwiska" - brzmiał komunikat krajowej administracji. Wszystko dlatego, że w Chinach w zastraszającym tempie rośnie problem uzależnienia od gier. Już wcześniej istniało ograniczenie do 3 godzin grania dziennie w weekendy i 1,5 godziny dziennie w dni powszednie. Dzieci wykorzystywały ten czas maksymalnie.
Taka opcja może uderzyć w platformy gier online, ponieważ dzieci mające do dyspozycji tak niewielki czas na granie, nie będą chciały wykonywać wewnętrznych płatności mających na celu np. ulepszenie swojej postaci. Z drugiej strony jedna z największych firm w Chinach poinformowała, że przychody od nieletnich nie stanowią nawet 3 proc. przychodów od mieszkańców tego kraju.

Chińskie organy kontroli będą intensywnie sprawdzać, czy platformy gier rzeczywiście przestrzegają nowe prawo. Dodatkowo dane dzieci, takie jak wiek i nazwisko, będą weryfikowane przez odpowiednie władze w celu sprawdzenia tożsamości i ustalenia, czy ktoś np. nie dodał sobie kilku lat. 

Patrząc na to, jak stopniowo powiększa się te zakazy, niedługo dzieciaki w Chinach będą mogły np. zagrać jedną rundę w LOL–a tygodniowo. Wtedy przez większość czasu serwery będą puste i będzie trzeba szukać zawodników godzinami, a nagle w określonym czasie będzie to kwestia sekund. Chyba, że gra nie udźwignie tylu użytkowników jednocześnie. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Wtorek 31.08.2021