Zdrowy styl życia, czyli od czego zacząć?

„Zdrowy styl życia” to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych haseł XXI wieku.

ckm.pl-Zdrowy styl życia, czyli od czego zacząć (1).jpg

Co kryje się pod tym pojęciem? I jak sprawić, żeby nasz codzienny tryb funkcjonowania sprzyjał zdrowiu? Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie elementy składają się na zdrowy styl życia i jak, w sposób łatwy i przyjemny, wprowadzić je do Twojego planu dnia!

Na czym polega zdrowy tryb życia?

Z pewnością wiesz, że współczesne media pełne są informacji o tym, co składa się na zdrowy styl życia – obecnie, bardzo łatwo pogubić się w natłoku haseł reklamowych i sprzecznych opinii, o tym, która dieta jest najlepsza i co właściwie trzeba robić, żeby zachować zdrowie. Niestety, ogromna część pojawiających się w Internecie informacji nie jest sprawdzona, a czasami wręcz błędna i niebezpieczna. Jednak na czym polega zdrowy styl życia? Jak mawiał jeden z ojców medycyny – grecki lekarz Hipokrates – „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Powiedzenie to, jest szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, gdy brak dbałości o dobrostan organizmu prowadzi często do rozwoju tzw. chorób cywilizacyjnych (m.in. nowotworów czy miażdżycy) i pogorszenia jakości życia. Z tej perspektywy, zdrowy tryb życia, to codzienne zachowania, które wpływają na nasz organizm pozytywnie i minimalizują ryzyko wystąpienia różnorodnych chorób i a także utrzymać dobre samopoczucie.

W podstawowym ujęciu, sprzyjający zdrowiu styl życia to trzy, główne elementy – aktywność fizyczna, dieta oraz odpowiednia regeneracja. Skąd jednak czerpać informacje o tym, jak powinny one wyglądać, aby faktycznie przynosić nam korzyści? Przede wszystkim, niezwykle istotne jest to, aby skuteczność oraz bezpieczeństwo zasad odżywiania i planów treningowych były sprawdzone – najlepiej, poparte wynikami badań naukowych. Pozwala to na odróżnienie fałszywych informacji od tych, które faktycznie poprawiają zdrowie – czy wiesz, że popularne diety, takie jak ketogeniczna czy Dukana wcale nie są dobre dla zdrowia? Albo, że choroby, takie jak insulinooporność czy Hashimoto mogą nieco utrudniać odchudzanie? Więcej sprawdzonych informacji, o tym, jakie elementy diety i aktywności mają faktyczny wpływ na zdrowie, a co jest tylko mitem, znajdziesz na https://centrumrespo.pl/blog/ - eksperci Centrum Respo opierają swoją wiedzę na najnowszych publikacjach naukowych, dzięki czemu masz pewność, że umieszczane artykuły przedstawiają aktualne, sprawdzone poglądy na poszczególne zagadnienia.

Skoro wiesz już, czym jest styl życia korzystny dla organizmu, warto powiedzieć sobie jeszcze jak zacząć zdrowy tryb życia? Pamiętaj, że drastyczne zmiany w codziennym funkcjonowaniu mogą być trudne do wdrożenia oraz utrzymania – w związku z tym, najlepszym sposobem na poprawę stylu życia będzie tak zwana „metoda małych kroków”. Jest to sposób, polegający na wprowadzaniu zmian w sposób stopniowy i możliwy do zaakceptowania – przykładowo, w przypadku konieczności zwiększenia aktywności fizycznej, metoda ta będzie polegała na powolnym wprowadzaniu coraz dłuższych i trudniejszych elementów ćwiczeń, zaczynając np. od 15 minutowego spaceru, który następnie będzie stopniowo wydłużany. W ten sposób, unikniesz ryzyka zniechęcenia się do zmiany i przekonasz się, że zdrowy styl życia wcale nie musi być czymś niemożliwym do realizacji!

Aktywność fizyczna to podstawa

Jak już wiesz, jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna? Przede wszystkim, regularne ćwiczenia to najlepszy sposób na poprawę kondycji, sylwetki, a także spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co ważne, aktywność fizyczna pozwala również rozwijać tkankę mięśniową, której rola w utrzymaniu zdrowia jest dużo ważniejsza, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? Komórki mięśniowe to niezwykle aktywne metabolicznie struktury, dlatego ich wysoka zawartość w organizmie jest konieczna, aby utrzymać odpowiednie tempo przemiany materii – zwłaszcza, że wyniki najnowszych badań wskazują, iż metabolizm wcale nie zwalnia z wiekiem w takim stopniu, jak do tej pory uważano. Oznacza to, że wcale nie jesteśmy skazani na tycie wraz z wiekiem – jednak pod warunkiem, że utrzymujemy odpowiedni poziom aktywność fizycznej. Aktywność fizyczna a zdrowie to bardziej złożone zagadnienie, dotyczące nie tylko sylwetki i tkanki mięśniowej. Odpowiedni poziom aktywności pozwala bowiem zmniejszyć ryzyko takich chorób jak, między innymi: niektóre typy nowotworów (chociażby jelita grubego, przełyku, czy piersi), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wpływa on także pozytywnie na samopoczucie.

Co oznacza odpowiedni poziom aktywności fizycznej? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu tygodnia powinniśmy poświęcać 150-300 minut na tzw. ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu – np. jazdę na rowerze, szybki spacer, pływanie czy aerobik. Niezwykle istotne jest również to, aby wykonywana aktywność była jak najbardziej różnorodna – pozwoli to na zaangażowanie różnych grup mięśni, a także czerpanie jak największych korzyści z treningu – przykładowo, dłuższa wycieczka rowerowa pozwoli na spalenie tkanki tłuszczowej, zaś tzw. trening siłowy – na optymalne rozwinięcie tkanki mięśniowej. Co ważne, nie musisz już zastanawiać się, w jaki sposób prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia – na  https://centrumrespo.pl/atlas/ znajdziesz bowiem dokładne instrukcje (w formie tekstowej oraz wideo), najpowszechniejsze błędy, a także dodatkowe uwagi i triki dotyczące każdego z proponowanych ćwiczeń. Pamiętaj – trening online to świetne rozwiązanie nie tylko dla osób zapracowanych, ale także tych wszystkich, którzy nie mają pewności, jak zabrać się do zwiększenia aktywności fizycznej!

Co to jest zdrowe odżywianie?

Drugi punkt na drodze do dobrego stylu życia, to oczywiście zdrowe odżywianie – jeżeli interesujesz się najnowszymi trendami żywieniowymi i modnymi dietami, z pewnością wiesz, jak łatwo pogubić się w informacjach dotyczących tego ważnego zagadnienia. Jak jednak nie dać się nabrać na niesprawdzone wskazówki dotyczące sposobu żywienia i co to jest zdrowe odżywianie? Podstawową zasadą sprzyjającego zdrowiu sposobu odżywiania, jest dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także zachowanie proporcji między dostarczającymi energii makroskładnikami diety – białkami, tłuszczami oraz węglowodanami. O ile więc, odpowiedni sposób żywienia dobierany jest indywidualnie, istnieją pewne zasady, które powinien on spełniać. Przykładowo, ilość energii pochodzącej z poszczególnych makroskładników powinien, w większości przypadków, mieścić się w zakresie: 45-65% energii z węglowodanów, 20-35% energii z tłuszczów i 10-15% energii z białka. Dodatkowo, niezwykle ważna jest jakość jedzonych produktów, a także swego rodzaju „struktura diety” – jej podstawą powinny bowiem być warzywa oraz owoce (głównie warzywa), a na kolejnych miejscach powinny znaleźć się, kolejno: pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy i półtłusty nabiał, ryby, chude mięso, nasiona roślin strączkowych i źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych – oleje roślinne (poza kokosowym i palmowym), oliwa z oliwek, orzechy i nasiona. Niezwykle ważne jest również ograniczenie w diecie produktów bogatych w szkodliwe zdrowia składniki takie jak cukry proste, izomery trans kwasów tłuszczowych oraz nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych. Co ważne – odżywianie według powyższych zasad wcale nie musi być trudne, czy niesmaczne – na https://centrumrespo.pl/przepisy/ znajdziesz przepisy, które pozwolą Ci zacząć przygodę ze zdrowym żywieniem i udowodnią, że wcale nie musi być ono nudne i monotonne!

A co daje zdrowe odżywianie? Odpowiedni, zbilansowany sposób żywienia to nie tylko źródło energii koniecznej do wykonywania codziennych obowiązków, ale także ważny czynnik obniżający ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dowodów na potwierdzenie powyższej tezy jest mnóstwo – w końcu, jak mawiał wspomniany już Hipokrates, „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem”. Praktycznych zastosowań dla tego powiedzenia nie trzeba szukać daleko – będą nim chociażby warzywa i owoce, których odpowiednia ilość obniża ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak nowotwory, choroby serca, płuc, nerek, czy mózgu. Inny przykład stanowić mogą np. tłuste, morskie ryby stanowiące źródło kwasów omega-3 o działaniu przeciwzapalnym, czy orzechy, których spożycie może pozytywnie wpływać na elastyczność naczyń krwionośnych oraz obniżenie ciśnienia krwi. Na koniec, warto podkreślić, że zdrowe odżywianie to nie tylko efekty dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego – zbilansowana, różnorodna dieta może poprawiać samopoczucie, a także obniżać poziom zmęczenia i ryzyko wystąpienia depresji.

Pamiętaj o regeneracji organizmu!

Na koniec, warto podkreślić znaczenie trzeciego filaru zdrowego stylu życia, który stanowi odpowiednia ilość i jakość snu oraz, ogólnie, regeneracja organizmu. Jak zadbać o dobry sen? Przede wszystkim, w miarę możliwości, kładź się spać o podobnych porach, tak, aby zapewnić organizmowi 7-8 godzin snu w ciągu doby. Zwróć również uwagę na to, aby przed pójściem spać nie korzystać z urządzeń takich jak komputer, czy telefon – dużo lepszym rozwiązaniem będzie poświęcenie czasu bezpośrednio przed planowanym zaśnięciem na relaksujące czynności, takie jak, na przykład, czytanie książek. Dodatkowo, zadbaj o to, żeby ostatni posiłek zjeść około 2 godzin przed snem – pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych problemów ze strony przewodu pokarmowego. Pamiętaj również, że odpoczynek dobowy to nie tylko sen, ale także czas poświęcony na relaks w ciągu dnia. Niezależnie więc od tego, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na przerwy w pracy i innych obowiązkach, warto, aby były one prawdziwą okazją do odpoczynku – weź ulubioną książkę, usiądź na moment w wygodnym fotelu lub poświęć czas na chwilę rozmowy z bliskimi – cokolwiek sprawia, że jesteś w stanie się zrelaksować, chociaż na moment.

Jak widzisz, podstawowe kroki do zdrowego stylu życia wcale nie muszą być drogą przez mękę, zwłaszcza gdy wprowadzane są tzw. „metodą małych kroków”. Wystarczy odpowiednia motywacja i pomoc kompetentnych specjalistów, a istnieje ogromna szansa na to, że zmiana trybu życia na zdrowszy stanie się najłatwiejszą i najbardziej pozytywną w Twoim życiu!



Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Wtorek 25.01.2022