Alkohole w lodówce – zasady przechowywania

Niektórzy uważają, że dopóki alkohol pozostaje w szczelnie zamkniętej butelce, nie ma znaczenia miejsce oraz sposób jego przechowania.

20220514162441_download.jpg

Nic bardziej mylnego! Niemal każdy z rodzajów wysokogatunkowych alkoholi wymaga szczególnego traktowania, aby zachował swoje walory smakowe i aromaty. Jak więc przechowywać alkohole w domu? Które z nich wymagają trzymania w lodówce, a którym znacznie bardziej odpowiada temperatura pokojowa? 

Przechowywanie alkoholi poza lodówką

Niektóre z alkoholi, zwłaszcza szczelnie zamknięte, mogą być przechowywane przez długi czas w temperaturze pokojowej i schłodzone lub zmrożone na niedługi czas bezpośrednio przed spożyciem. Należą do nich przede wszystkim wódka, rum czy tequila. Alkohole te należą do trunków stosunkowo niewymagających, jeśli chodzi o warunki przechowywania. 

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku whisky. Alkohol ten należy bowiem przechowywać w temperaturze pokojowej w zacienionym i suchym miejscu. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać, że po opróżnieniu ponad połowy butelki należy przelać pozostałą część trunku do mniejszego, szczelnie zamykanego naczynia – karafki czy butelki tak, aby nie dopuścić do reakcji płynu z powietrzem.  

Odpowiednie przechowywanie alkoholu a co z winem?

Klasyczne wina są alkoholem, który przez niedługi czas może być przechowywany w lodówce. Okres ten nie powinien być jednak dłuższy niż kilka tygodni, w przeciwnym razie alkohol może stracić na smaku i aromacie. Na dłuższą metę zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie wina w nieco chłodniejszej niż pokojowa temperaturze, wahającej się w granicach 10 do 14 stopni Celsjusza. 

Optymalnym wyborem może być w tym wypadku pomieszczenie charakteryzujące się niższą niż inne wnętrza w domu temperaturą, na przykład piwnica.

Lodówka na wino

Skutecznym rozwiązaniem może być także osobna lodówka, stworzona specjalnie z myślą o przechowywaniu wina oraz innych wymagających podobnych warunków alkoholi. Chłodziarka wolnostojąca na alkohole może zostać dokładnie dopasowana wyłącznie do potrzeb przechowywanych trunków. Co więcej, otwierana znacznie rzadziej niż klasyczna lodówka, umożliwia zachowanie stałej, szczególnie korzystnej dla napojów alkoholowych temperatury. 

Wśród nowoczesnych modeli praktycznych lodówek na wino znaleźć można chłodziarki do wina do zabudowy wyposażone w dwie bądź trzy półki, jak również urządzenia o większych gabarytach, posiadające pięć, sześć, a nawet siedem pojemnych półek. 

Klasyczna lodówka a alkohol

Wiemy już, że wino przechowywać możemy w lodówce przez kilka bądź kilkanaście dni, z kolei mocniejsze napoje procentowe warto schłodzić na krótko przed spożyciem. W temperaturze i warunkach utrzymanych we wnętrzu lodówki dobrze czuć się będą także wzmocnione wina, takie jak porto czy sherry, a także wermuty oraz alkoholowe likiery na bazie śmietany. Tego rodzaju napoje alkoholowe warto na stałe przechowywać w lodówce, a szczególnie wygodnym na to miejscem będzie specjalnie wyprofilowana, dodatkowa półka na butelki, w którą wyposażone są nowoczesne lodówki.

Zdecydowanie warto unikać przechowywania butelek z alkoholem na półce ulokowanej na drzwiach lodówki. Zmieniająca się w tej części urządzenia temperatura zdecydowanie źle wpływa na jakość i smak alkoholu. Osoby, które nie posiadają w swojej lodówce specjalnej półki, mogą doposażyć swoje urządzenie w potrzebne akcesorium, jak również przechowywać butelki na półce, w tylnej części chłodziarki.

Alkohol w zamrażarce co warto wiedzieć?

O ile wysokoprocentowe alkohole, jak chociażby wódka, wymagają mocnego schłodzenia przed spożyciem, o tyle już dłuższe ich przechowywanie w zamrażarce zdecydowanie im nie służy. Warto ograniczyć więc chłodzenie trunków do włożenia ich na około godzinę lub dwie do lodówki lub zaledwie na kilkanaście minut do zamrażarki.

Niezależnie od tego, jaki alkohol posiadamy oraz gdzie go przechowujemy, powinniśmy zawsze pamiętać o szczelnym zamknięciu bądź zakręceniu butelki, tak aby zawarty w niej płyn nie wchodził w reakcję z powietrzem i nie utleniał się. 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 16.05.2022