Nietrzymanie moczu u mężczyzn – co może być przyczyną?

Z jakiego powodu występuje nietrzymanie moczu u mężczyzn?

kor2.nietrzymaniemoczuumezczyzn-comozebycprzyczyna.jpg

Po czym rozpoznać tę dolegliwość i co zrobić, jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy?

Czym jest nietrzymanie moczu u mężczyzn?

W niniejszym artykule skupiamy się przede wszystkim na nietrzymaniu moczu u mężczyzn, choć schorzenie to kojarzone jest głównie z kobietami – i to nie przez przypadek, bo to one znacznie częściej na nie zapadają. Jednak z uwagi na czynniki psychospołeczne, a także rzadsze występowanie, dolegliwość ta nierzadko bywa bagatelizowana u mężczyzn i wiąże ze znacznie większą trudnością z zaakceptowaniem jej – a tym samym rozpoczęciem procesu leczniczego. Większa zachorowalność u kobiet wynika głównie z anatomii układu moczowego oraz przebytych porodów naturalnych, natomiast nietrzymanie moczu u mężczyzn pojawia się zwykle w podeszłym wieku. Inkontynencja, bo tak określa się tę dolegliwość, może dotyczyć około połowy panów po 70. roku życia.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Przyczyny nietrzymania moczu u panów mogą być bardzo różnorodne, najczęściej jednak dolegliwość ta wiąże się z różnego rodzaju problemami z prostatą. Zwykle chodzi o powiększenie prostaty, zapalenie prostaty czy też nowotwór prostaty. Wśród pozostałych powodów nietrzymania moczu u mężczyzn wymienia się m.in.:

  • infekcje układu moczowego,
  • leki, które mogą powodować częstsze oddawanie moczu,
  • czasowo osłabione mięśnie po operacji prostaty,
  • cukrzyca i niektóre choroby neurologiczne, np. Parkinson czy Alzheimer,

Jak wspomnieliśmy, nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej związane jest z dolegliwościami prostaty. Prostata, określana także jako gruczoł krokowy lub stercz, jest organem odpowiadającym za istotne funkcje w męskim układzie moczowo-płciowym. Prostata umieszczona jest poniżej pęcherza moczowego, ponadto przylega również do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze prostaty przebiega cewka moczowa. Od około 40. roku życia w męskim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, w wyniku których dość często dochodzi do znacznego powiększenia gruczołu krokowego – a to z kolei prowadzi do nadreaktywności pęcherza. Dlatego też u dojrzałych mężczyzn może pojawić się problem nietrzymania moczu. Takiej dolegliwości nie można bagatelizować, gdyż nieleczenie przerostu prostaty prowadzi do poważnych konsekwencji np. w postaci całkowitego zablokowania cewki moczowej.

Łagodny przerost prostaty zwykle charakteryzuje się następującymi objawami:

  • zwiększone parcie na pęcherz i parcie na mocz,
  • niekontrolowany wyciek moczu,
  • obniżenie ciśnienia moczu,
  • zmniejszenie strumienia moczu,
  • przedłużające się oddawanie moczu,
  • brak możliwości utrzymania moczu w nocy,
  • uczucie pełnego pęcherza oraz trudności lub nawet niemożność w opróżnieniu go,
  • pieczenie i ból w czasie oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jakie są rodzaje?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może przybierać różne postacie. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – to niekontrolowane oddawanie moczu podczas wykonywania czynności nie do końca zależnych od nas, jak np. kaszel czy kichanie, a także przy czynnościach wymagających wysiłku, jak skakanie czy inne ćwiczenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej. Powodem tego typu dolegliwości jest osłabienie zwieracza oraz mięśni dna miednicy,
  • kropelkowe wyciekanie moczu – to niekontrolowany wyciek moczu nawet tuż po pozornym opróżnieniu pęcherza,
  • nagłe nietrzymanie moczu – określane także jako nadreaktywność pęcherza, objawia się poprzez mimowolne oddawanie moczu w przypadku nacisku na pęcherz,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – wynika z zakłócenia przepływu moczu.

Najlepszym sposobem na zapobieganie nietrzymania moczu jest po prostu systematyczne wykonywanie badań kontrolnych – szczególnie w pewnym wieku. Jeżeli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu, nie czekaj i jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Zleci on rutynowe badania diagnostyczne i sprawdzi, co jest powodem Twoich dolegliwości.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Wtorek 19.07.2022