Zaszycie alkoholowe ‒ czy ta metoda ma jeszcze sens?

Zaszycie alkoholowe to metoda używana w leczeniu choroby alkoholowej od co najmniej kilku dekad.

zaszyciealkoholowe1.jpg

Dopiero od niedawna specjaliści zaczęli kwestionować jej skuteczność. Popularność zaszycia alkoholowego znacznie spadła, jednak metoda ta w dalszym ciągu jest wykorzystywana w celu uzyskania kilkumiesięcznej abstynencji. Czy korzystanie z zaszycia alkoholowego ma jednak sens? Kiedy warto sięgnąć po tę metodę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Zaszycie alkoholowe pomaga w utrzymaniu abstynencji nawet przez 10 miesięcy

Zaszycie alkoholowe polega na chirurgicznym umieszczeniu pod skórą tabletek z disulfiramem, który stopniowo uwalnia się do krwiobiegu. Jest to związek chemiczny hamujący jeden z najważniejszych etapów metabolizmu alkoholu, czyli rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Aldehyd octowy jest metabolitem alkoholu o znacznej szkodliwości. Zablokowanie jego rozkładu powoduje, że nawet niewielka dawka alkoholu prowadzi do gwałtownego wzrostu jego stężenia i pojawienia się objawów zatrucia, takich jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • nadmierna potliwość;
  • uderzenia gorąca;
  • nudności i wymioty;
  • bóle i zawroty głowy;
  • lęk i niepokój;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • wzrost tętna;
  • kołatanie serca.

Kiedy warto skorzystać z zaszycia alkoholowego?

Zaszycie alkoholowe stanowi swojego rodzaju straszak. Wszywka alkoholowa powoduje wykształcenie się u chorego lęku przed negatywnymi skutkami spożycie alkoholu. Łatwo zauważyć, że metoda ta nie leczy przyczyn alkoholizmu. Nic zatem dziwnego, że alkoholicy po ustaniu aktywności wszywki alkoholowej nierzadko wracają do swojego nałogu. Skuteczność zaszycia alkoholowego, jako jedynej metody leczenia alkoholizmu, jest niewielka.

Nie oznacza to jednak, że metoda ta powinna odejść w zapomnienie. Okazuje się, że zaszycie alkoholowe stanowi idealne uzupełnienie profesjonalnej terapii uzależnień. Jednym z podstawowych warunków psychoterapii alkoholizmu jest utrzymanie abstynencji, co bywa szczególnie trudne w początkowych miesiącach. Zaszycie alkoholowe stanowi ogromne wsparcie dla osoby zmotywowanej do leczenia swojego nałogu.

zaszyciealkoholowe2.jpg

Przeciwwskazania do zaszycia alkoholowego

Nie każdy może skorzystać z zaszycia alkoholowego. Jednym z głównych przeciwwskazań do zastosowania tej metody jest brak motywacji pacjenta to walki z nałogiem. Zastosowanie wszywki alkoholowej pod przymusem stwarza ryzyko ucieczki chorego w zachowania zastępcze, takie jak hazard czy narkotyki.

Jednym z głównych przeciwwskazań do zaszycia alkoholowego jest także zły stan zdrowia uzależnionej osoby. Z metody tej powinno się zrezygnować w przypadku:

  • nadwrażliwości na disulfiram bądź substancję aktywną wszywki alkoholowej;
  • niewyrównanego nadciśnienia tętniczego;
  • obwodowej niewydolności krążenia;
  • choroby niedokrwiennej serca lub niewydolności serca;
  • zaburzeń lub chorób psychicznych, zwłaszcza z próbami samobójczymi w przeszłości.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? Tylko u KacDoktora!

Szukasz skutecznego i bezpiecznego zaszycia alkoholowego w Warszawie? My możemy polecić Ci KacDoktora! To firma z wieloletnim doświadczeniem nie tylko we wszywaniu esperalu, ale także wykonywaniu detoksu alkoholowego. W jej szeregach pracują najlepsi lekarze i ratownicy medyczni, którzy zaopiekują się Twoim zdrowiem i samopoczuciem.

Zaszycie alkoholowe w KacDoktorze wykonywane jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Dla komfortu pacjenta stosuje on znieczulenie miejscowe, a także osłonę z antybiotyku, która zmniejsza ryzyko niebezpiecznej infekcji. Zastosowanie rozpuszczalnych szwów chirurgicznych sprawia, że pacjent nie musi stawiać się na dodatkową wizytę kontrolną.

Aby skorzystać z zaszycia alkoholowego w KacDoktorze wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie w celu umówienia dogodnego terminu zabiegu. Wszywanie esperalu wykonywane jest w nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy.

Walka z nałogiem alkoholowym może być łatwiejsza! Zaszycie alkoholowe pomoże Ci w pierwszych miesiącach abstynencji!

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 17.10.2022