Najważniejsze informacje o e-receptach i telekonsultacjach z lekarzami

Zdobycze technologii wykorzystujemy w każdej sferze naszego życia.

ckm.jpg

W XXI wieku dzięki cyfryzacji możliwe są międzykontynentalne rozmowy w czasie rzeczywistym. Możemy robić zakupy bez wychodzenia z domu. Nie inaczej jest z opieką nad naszym zdrowiem. Dzięki osiągnięciom technicznym mamy obecnie możliwość skonsultowania się ze specjalistami bez konieczności opuszczania domu. Co więcej, lekarze nie muszą wystawiać nam papierowych recept. Coraz większą popularność zyskują bowiem e-recepty. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, czym one są i jakie zalety oferują pacjentom. Poruszona zostanie także kwestia zalet cyfryzacji w medycynie. Zapraszamy do lektury!

Co dokładnie umożliwia telekonsultacja?

Telekonsultacja pozwala pacjentom na niemalże natychmiastowe uzyskanie najważniejszych informacji od wykwalifikowanych lekarzy. W jej ramach można uzyskać między innymi e-receptę czy zwolnienie. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz może:

przedłużyć wystawioną w przeszłości e-receptę

wystawić e-receptę na leki przeznaczone do stosowania doraźnego

podjąć decyzję o kontynuowaniu dotychczasowego leczenia

Telekonsultacja sprawia, że możliwe jest bardzo szybkie uzyskanie zwolnienia lekarskiego z pracy czy szkoły lub też uczelni. Dzięki zdobyczom technologii wszystkie formalności mogą zostać załatwione za pacjenta. Po wystawieniu cyfrowego zwolnienia automatycznie trafia ono do pracodawcy pacjenta. Informację o nim otrzymuje także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Konsultacja online to także możliwość przeprowadzenia całego procesu diagnozowania choroby i planowania procesu jej leczenia. Po internetowej rozmowie z pacjentem lekarz ma dostatecznie dużo informacji, by zacząć wyciągać stosowne wnioski. Po samej konsultacji pozostaje wystawienie e-recepty czy też ewentualnego zwolnienia lekarskiego.

Przykładową platformą telekonsultacyjną jest e-recepta.net. Portal ten pozwala na kontakt z lekarzem-specjalistą przez cały tydzień. Lekarze przyjmują online w godzinach od 7:00 do 22:00. Platforma pozwala na kontakt w sprawach zdrowia ogólnego, a także spraw typowych dla poszczególnych płci (np. kłopoty z erekcją czy niepłodnością).

Najważniejsze zalety cyfryzacji w medycynie

Telekonsultacja polega na rozmowie z lekarzem lub innym specjalistą medycznym za pośrednictwem wideoczatu. Może on toczyć się za pośrednictwem różnorodnych platform. Bez względu na konkretny program korzyści będą oczywiście te same. Poniżej znajduje się ich pogłębiony przegląd.

Najważniejszą z nich jest brak konieczności fizycznej podróży do gabinetu lekarza. Działa to także w drugą stronę — lekarz nie musi dojeżdżać do swoich pacjentów. Nie jest to wygodne wyłącznie ze względu na brak samej podróży. Telekonsultacje wiążą się także z oszczędnościami. Nie wydaje się pieniędzy na paliwo czy miejsce parkingowe. Oszczędzone zostają także duże ilości czasu. Nie trzeba bowiem czekać w długiej nieraz kolejce. Zostaje się także uchronionym przed utknięciem w korku. W najskrajniejszych przypadkach sytuacja taka zatrzymuje pacjenta tak długo, że przegapia on całą wizytę. Konsultacje online eliminują ryzyko takich zdarzeń do zera.

Cyfryzacja w medycynie jest także bardzo przyjazna środowisku. Konsultacja z miejsca zamieszkania zapobiega emisji spalin, jaka miałaby miejsce w przypadku klasycznej wizyty w gabinecie lekarskim. Nie mniejszym atutem jest znaczące ograniczenie zużycia papieru. Jest on produkowany z drzew, które zapewniają człowiekowi życiodajne, dobrej jakości powietrze. Wystawianie recept w formie elektronicznej ogranicza wycinkę zielonych płuc Ziemi.

Internet sprawia także, że dostęp do medycyny zyskują osoby wykluczone komunikacyjnie lub zamieszkujące daleko od placówek medycznych. W małych miejscowościach czy na wsiach często zdarzają się problemy z dostępem do lekarzy z danej specjalności. Dzięki konsultacjom prowadzonym na odległość problem ten zostaje całkowicie zniwelowany. Sieć pozwala na to, by pacjent ze wsi położonej przykładowo w województwie podlaskim połączył się z profesorem rezydującym w stolicy. Skorzystanie z pomocy specjalisty tak wysokiej klasy mogłoby nie być możliwe w tradycyjnym modelu wizyt u lekarza.

E-recepta - co to takiego?

Jeszcze inną zaletą elektronicznych recept jest zerowe ryzyko zgubienia. Papierowa recepta może przez chwilę nieuwagi przepaść na zawsze. Wiąże się to z koniecznością informowania lekarza o tym fakcie. Następnie trzeba udać się do niego raz jeszcze, by uzyskać nowy egzemplarz. Który także podlega analogicznemu ryzyku. Osoby obdarzone szczególnym pechem mogą musieć kilkukrotnie powtórzyć tę czasochłonną procedurę.

Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść cyfrowych recept jest ich czytelność. O charakterze pisma lekarzy od lat krążą znane każdemu żarty. Nie są one całkowicie bezpodstawne. Lekarz przyjmujący kilku, a nawet kilkunastu pacjentów dziennie działa pod poważną presją czasu. Co za tym idzie, robi, co tylko może, by go zaoszczędzić. Skutkuje to między innymi bardzo szybkim wypisywaniem odręcznych recept.

W skrajnych przypadkach farmaceuci w aptekach nie będą w stanie odczytać recepty. To z kolei oznacza, że nie będą mogli sprzedać pacjentowi niezbędnego mu preparatu. E-recepty całkowicie likwidują to nieprzyjemne zjawisko. Na ekranie komputera wszystko jest perfekcyjne czytelne. Farmaceuta nie traci ani na sekundy na domyślanie się, co lekarz napisał.

Polacy mogą korzystać z e-recept od ponad dekady. Pierwsze testy tego innowacyjnego rozwiązania rozpoczęto w 2011 roku. Na terytorium powiatu leszczyńskiego oraz Leszna zaczęto wystawiać próbne e-recepty. Wielkopolska stała się więc "poligonem doświadczalnym" informatyzacji polskiego systemu ochrony zdrowia.

Eksperyment zakończył się, rzecz jasna, sukcesem. Zadowalające wyniki skłoniły rządzących do tego, by wdrożyć e-recepty na terenie całej Polski. Jednak wszyscy Polacy uzyskali możliwość korzystania z nich dopiero w dniu 8 stycznia 2020. Ogólnokrajowy pilotaż rozpoczął się zaś w 2018, a więc siedem długich lat po pierwszym sprawdzianie.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 02.11.2022