Jak poprawić znajomość języka obcego?

Prawie każdy z nas pamięta sławetne zdanie, które często było powtarzane nad naszymi głowami w dzieciństwie: „ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz”.

5528f475390cc6c5207b968382f399e7.jpg

Często bagatelizowaliśmy znaczenie tych słów, jednak okazuje się, że drzemie w nich głębszy sens. Szczególnie w kontekście znajomości języków obcych, która przy obecnych warunkach rynkowych faktycznie jest potęgą. 

Jak zatem poprawić znajomość języka obcego? Przeczytaj i nie miej już wątpliwości!

Jak sprawdzić swoją aktualną znajomość języka obcego?

Kluczem do podjęcia właściwych działań w zakresie dalszej nauki języka obcego jest zdanie sobie sprawy ze swojego obecnego poziomu. Jeśli Twój główny język, którego się uczysz to język niemiecki, test online pomoże Ci dowiedzieć się, na jakim poziomie go aktualnie znasz.

Jeżeli chcesz poznać swój poziom, przynajmniej w pewnym przybliżeniu, test internetowy wydaje się najlepszą opcją. Jeśli jednak potrzebujesz tej informacji dla przyszłego pracodawcy, przystąp do certyfikowanego egzaminu. Wielu rekruterów oraz właścicieli firm respektuje wyłącznie pewne certyfikaty, bazując na ich jednolitej strukturze oraz określonych wymaganiach na całym świecie.

W porządku, znasz już swój poziom. Co zrobić dalej? Gdzie i jak uczyć się języka obcego, by efektywnie i przyjemnie poprawić jego znajomość? Czytaj dalej!

Dlaczego praca za granicą?

Wiele młodych osób nie jest do końca zadowolonych z pracy, którą wykonują. Może wynikać to z nastawienia na szybkie osiągnięcie wysokich zarobków czy wybór dochodowych branż, które bądź co bądź nie stanowią pasji. Aby uzyskać lepiej płatną pracę nie trzeba jednak wyłącznie zostać informatykiem, prawnikiem czy lekarzem. Znajomość języków obcych jest w stanie bardzo Ci w tym pomóc.

Poziom płac za granicą wciąż różni się od średnich dochodów, które możesz uzyskać za wykonywanie tej samej pracy w Polsce. Nie przekłada się to proporcjonalnie na to, że przeciętny Europejczyk może posiadać więcej rzeczy, ponieważ różnice w zarobkach bilansuje nieco wyższy koszt życia. Niemniej siła nabywcza zagranicznych pieniędzy zwykle jest wyższa od złotówki.

Jak zatem wykorzystać tę różnicę? Wystarczy zbudować most do lepszego świata, którym stanie się język obcy. Jak się go skutecznie nauczyć?

Nauka języka obcego – proste wskazówki

Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego

· szybko,

· efektywnie,

· bez dodatkowych kosztów,

spróbuj podejść do tego w nieco inny sposób, niż większość ludzi. Mimo że jesteśmy przyzwyczajeni ze szkoły do pamięciowego uczenia się gramatyki czy słownictwa (które często od początku traktowaliśmy jako nieprzydatne), można wykorzystać inne metody, które często bywają bardziej skuteczne.

Od lat toczy się debata na temat tego, czy łatwiej i szybciej języków obcych uczą się dorośli czy dzieci. Wbrew pozorom, dorośli wcale nie stoją na gorszej pozycji, chociaż mają do dyspozycji mniej czasu. Zatem dla chcącego nic trudnego.

Jeżeli chcesz szybko nauczyć się języka obcego, pomyśl o wykorzystaniu następujących metod:

· wyjazd za granicę do kraju docelowego,

· zmiana ustawień językowych komputera i telefonu,

· słuchanie muzyki i oglądanie filmów w danym języku,

· powtarzanie usłyszanego języka, kształtowanie wymowy,

· skupienie się na słownictwie, które przyda Ci się w pracy.

Język ma to do siebie, że nie jest monolityczny, tylko wciąż ewoluuje. Dzięki temu najlepiej nauczysz się go, jeśli będziesz z nim mieć jak największy kontakt, gdy osłuchasz się z wymową, konstrukcjami czy sposobem artykułowania poszczególnych słów.

Warto też uczyć się kontekstowo, analizując znaczenie danego słowa w połączeniu z innymi. W ten sposób będziesz dysponować gotowym zwrotem, który przekaże dokładnie to, co chcesz.

Podsumowanie

Znajomość języków obcych jest w stanie znacznie Ci pomóc na współczesnym rynku pracy. Jeżeli zatem zależy Ci na osiągnięciu korzyści z tego powodu, naucz się go na odpowiednio wysokim poziomie. Możesz wykorzystać w tym celu techniki, o których wspominaliśmy wyżej.

Języki obce to nie tylko szansa na wyższą pensję, ale również okazja do wejścia w lokalną kulturę i zawiązanie relacji, dlatego bardzo polecamy ich naukę. Powodzenia!

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 14.11.2022