59 kg marihuany w... lodówce

Jest wiele sposobów na ukrywanie nielegalnych substancji, dwóch mężczyzn działających w okolicach Trójmiasta przeszło jednak samych siebie. Prawie 59 kg marihuany trzymali w wielkiej lodówce spożywczej.
straz graniczna .jpg

Narkotyki zostały najprawdopodobniej przemycone do naszego kraju z Hiszpanii i z pewnością nie były to pierwsze podobne akcje wykonane przez dwóch zatrzymanych. Poza samymi szkodliwymi substancjami, funkcjonariusze w mieszkaniu jednego z aresztowanych, znaleźli dobrze przygotowane, sfałszowane dowody osobiste, serię podejrzanych pieczątek na rożnych dokumentach związanych z kontrolami i przewozem ich paczek, kilka telefonów komórkowych oraz specjalistyczne urządzenia do monitorowania narkotykowych przesyłek. 


Funkcjonariusze straży granicznej, mimo tak nieoczywistej skrytki, od dłuższego czasu podejrzewali, że na terenie hali magazynowej w okolicy Trójmiasta mogą znajdować się podejrzane substancje. Zorganizowali więc przeszukanie z udziałem policyjnych psów. Czworonogi szybko wpadły na trop marihuany w agregacie chłodniczym. Wartość przemycanych narkotyków na czarnym rynku waha się w granicach 3 mln. złotych. Na nagraniu opublikowanym przez Morski Oddział Straży Granicznej dobrze widać, jak sprytnie aresztowani schowali narkotyki i jak dużą ilość umieścili w tak niepozornej lodówce. 
Zatrzymani w tej sprawie, 43-letni mężczyzna z województwa mazowieckiego i jego 51-letni współpracownik z województwa pomorskiego, odpowiedzą teraz przed sądem za przemyt i handel znaczą ilością narkotyków. Obecnie Sąd Rejonowy w Gdańsku orzekł, że podejrzani będą przebywać trzy miesiące w areszcie tymczasowym, grożą im jednak nawet 3 lata pozbawienia wolności. Całkiem prawdopodobne, że to nie są jedyne zatrzymania w tej sprawie, a za całą sytuacją stoją jeszcze osoby związane z bardziej zorganizowaną działalnością przestępczą.

Na legalizację marihuany w Polsce będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecny prezydent raczej niechętnie wypowiada się na tematy z tym związane. Co prawda podpisał w 2017 roku ustawę o medycznej marihuanie w Polsce, jednak jest to tylko związane z suszem CBD, co dla wielu jest zdecydowanie niewystarczające.
Czasopismo Frontiers in Human Neuroscience opublikowało niedawno wyniki badań odnośnie wpływu marihuany na pamięć, koncentrację i inne zdolności intelektualne osób w okresie dojrzewania. Wnioski są zaskakujące. Więcej o przeprowadzonym projekcie przeczytasz tutaj: Wpływ marihuany i alkoholu na mózg. Gdy myślałeś, że jaranie jest "zdrowsze"... 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / fot.: Morski Oddział Straży Granicznej Czwartek 13.08.2020