Akcesoria rowerowe - które zawsze warto trzymać przy sobie?

Polskie lato to doskonały czas na podjęcie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

1.jpeg

Jednym z najchętniej uprawianych sportów, a zarazem najbardziej dostępnych i lubianych jest jazda na rowerze. Na jednośladach jeżdżą już niemowlęta, oczywiście z rodzicami, a także dzieci, młodzież a nawet seniorzy. Jednak niezależnie od wieku, jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową musisz wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Zobacz, co musisz mieć zawsze przy sobie.

Bezpieczeństwo i zdrowie ponad wszystko

Wycieczka rowerowa powinna być nie tylko przyjemna ale także bezpieczna. Aby tak było, warto wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu pojazdu. W przepisach o ruchu drogowym znajduje się szczegółowa informacja w jakie oświetlenie powinien być wyposażony rower. Należy wziąć je do siebie i zamontować białe światło z przodu oraz czerwoną lampkę z tyłu. Na oświetleniu nie warto oszczędzać, ponieważ bardzo często to od niego zależy bezpieczna jazda, szczególnie wieczorem lub zimą.

Innym ważnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty jest kask. Wprawdzie przepisy nie regulują korzystania z niego, ale specjaliści od ruchu drogowego zalecają korzystanie z kasku, ponieważ znacznie podnosi bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto przy tym pamiętać, aby dobrze dobrać kask do potrzeb użytkownika. Decydując się na zakup kasku nie należy oszczędzać, ponieważ nierzadko to właśnie on ratuje zdrowie i życie w przypadku wypadku lub stłuczki.

Niektóre akcesoria rowerowe, zapewniające bezpieczeństwo podczas podróżowania są przez rowerzystów niedoceniane. Tak jest w przypadku kamizelek lub szerzej, odzieży z elementami odblaskowymi. Warto pamiętać, że każdy, nawet najmniejszy, element odblaskowy sprawia, iż rowerzysta jest bardziej widoczny na trasie. Takie dodatkowe oznaczenie podróżującego jest szczególnie ważne podczas jazdy po słabo oświetlonych drogach oraz w złych warunkach pogodowych.

Nie można też zapomnieć o takim drobiazgu jak dzwonek rowerowy. Wprawdzie rzadko się z niego korzysta, ale sygnał dźwiękowy w niektórych sytuacjach jest bardzo przydatny i nierzadko pomaga zapobiec stłuczce.

stojacy-rower.jpeg

Kiedy na drodze zdarzy się usterka

Rower wydaje się być nieskomplikowanym pojazdem . Tak też jest. Jednak nawet tak proste urządzenie może się zepsuć. Największy problem jest wtedy, gdy usterka pojawi się podczas wyjazdu. Aby nic nie zaskoczyło rowerzysty powinien on być wyposażony w odpowiednie akcesoria do podstawowych napraw.

Jednym z najczęściej występujących problemów technicznych jest przebicie opony. Jest to usterka, którą można naprawić samodzielnie, o ile w wyposażeniu rowerzysty jest odpowiedni sprzęt. Tym samym podczas każdego wyjazdu warto mieć ze sobą zapasową dętkę lub łatki do dętek. Do tego dobrze jest mieć specjalną łyżkę do zdejmowania opon, która znacznie ułatwia naprawę koła. Poza dętką i łatkami trzeba mieć ze sobą również pompkę. Najlepiej jeśli jest ona wyposażona w specjalny uchwyt umożliwiający przymocowanie jej do roweru.

Choć najczęściej podczas jazdy zdarza się przebić oponę, to bywają także inne usterki. Czasami trzeba np. przykręcić poluzowaną śrubkę, a wtedy przydaje się mały zestaw najważniejszych kluczy do naprawy rowerów.

Ochrona przed kradzieżą

Podczas dłuższych wycieczek zdarza się, że konieczny jest postój. Czasami trzeba zatrzymać się chociażby po to, aby zjeść lub kupić sobie jakieś zapasy na drogę. W takim wypadku nie należy zostawiać roweru bez odpowiedniego zabezpieczenia. Warto wyposażyć się w dobrej jakości zapięcia do roweru lub U-Locki. Dzięki nim rower jest, choć trochę, bezpieczniejszy.

Przy okazji należy wspomnieć o możliwości znakowania jednośladów. Kupując nowy rower warto wybrać się na najbliższy posterunek policji, aby został on tam oznaczony i opisany. Dzięki tej procedurze w przypadku kradzieży łatwiej jest odzyskać utracony rower.

rowerzysta-w-podrozy.jpeg

Co jeszcze warto mieć przy sobie?

Lista akcesoriów rowerowych, które warto mieć przy sobie jest bardzo długa. Nie trzeba wozić ze sobą wszystkich, ale przynajmniej te, najważniejsze dla siebie i swojego sposobu podróżowania. Jeśli wyprawy są długie, a droga prowadzi daleko od domu warto zabrać ze sobą bidon z wodą i coś do jedzenia – choćby batonik czy ciastko. Osoby, które trenują jazdę wyczynową mogą wyposażyć swój rower w licznik kilometrów. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczone są urządzenia elektroniczne, które wraz z kilometrami liczą również czas jazdy, spalone kalorie a nawet puls rowerzysty. Miłośnicy jazdy w nieznane powinni wyposażyć się w urządzenie GPS, które ułatwi odnalezienie odpowiedniej drogi do miejsca docelowego. Ci, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na tego typu sprzęt mogą wyposażyć swój jednoślad w uchwyt do telefonu i skorzystać z nawigacji i liczników w tym urządzeniu.

Na koniec warto zastanowić się jak rozmieścić te wszystkie akcesoria, które wymieniono powyżej. Jest na to kilka sposobów. Część z nich można zamontować bezpośrednio na rowerze za pomocą specjalnych uchwytów. Tak jest m.in. w przypadku uchwytu do smartfona, liczników przejechanych kilometrów, bidonu czy pompki. Inne akcesoria można włożyć do specjalnych toreb mocowanych np. do ramy roweru czy na bagażniku. Część przeczy, których nie można bezpośrednio umieścić na rowerze można włożyć do małego plecaka. 

rowerzysci-na-trasie.jpeg

Jazda na rowerze to doskonały sposób na aktywność fizyczną dla każdego, niezależnie od jego wieku. Rower to doskonały sposób na zrzucenie kilku kilogramów, poprawienie wydolności organizmu albo po prostu na przyjemne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, aby przed wyjazdem w rowerową podróż zabezpieczyć się przed wszystkimi możliwymi wypadkami. Dobrze jest mieć przy sobie dętkę na wymianę lub łatki do zaklejania dziur w dętkach, kask na głowie, dobre oświetlenie ale także wodę do picia i coś na ząb, jeśli wyprawa ma potrwać dłużej. 

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Wtorek 10.08.2021