Alkohol vs marihuana – co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia

Od czego częściej się umiera, co bardziej uzależnia, czy któraś z tych używek wywołuje raka – na te pytania i kilka innych znajdziecie odpowiedzi w tym tekście. Wiemy, że jesteście ciekawi.
iStock-493653874.jpg

Amerykański Business Insider przeanalizował badania z różnych obszarów wpływu marihuany i alkoholu na zdrowie i życie człowieka. Poniżej prezentujemy wyniki w telegraficznym skrócie, bez zbędnego rozwodzenia się nad tematem. Co więc jest bardziej szkodliwe dla ludzi? Zioło czy wóda?

Co częściej powoduje śmierć?  
Marihuana: zero zgonów związanych z jej użyciem
Alkohol: w USA w 2014 w wyniku spożycia i wypadków oraz zbrodni z niego wynikających zginęło 90 tys. osób. W Polsce ta liczba jest większa, jako że jesteśmy krajem, w który po prostu dużo więcej się pije.

Co bardziej uzależnia?
Alkohol. Według amerykańskiego instytutu ds. uzależnień na 8 tys. badanych od alkoholu uzależniło się 15 proc. osób, a od marihuany – 9.

Co wpływa na bardziej na serce?
Marihuana nie ma długofalowego wpływu na serce – ani negatywnego, ani pozytywnego. Z kolei niewielkie ilości alkoholu – owszem. Co ciekawe, jest to wpływ pozytywny, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Alkohol i marihuana a rak
Istnieją bardzo silne powiązania między nadmiernym spożyciem alkoholu a zachorowaniem na wiele rodzajów raka. Pisaliśmy zresztą o tym TUTAJ.
W przypadku marihuany brak takich powiązań.

Alkohol i marihuana a prowadzenie auta
Choć marihuana ma mniejszy wpływ na zdolność prowadzenia auta niż alkohol, to jednak po żadnej z tych używek nie powinno się prowadzić samochodu.

Alkohol i marihuana a agresja
Tu akurat wiadomo. Po alkoholu bardzo często włącza się w niektórych osobach tzw. agresor. W przypadku ziółka nie odnotowano takich przypadków.

Alkohol i marihuana a mózg
Obie używki wpływają na mózg, a zwłaszcza na zdolność zapamiętywania i koncentrację. Robią to jednak w inny sposób.

Alkohol i marihuana a zdrowie psychiczne

Obie używki mają duży wpływ na zdrowie psychiczne. Ziółko może powodować psychozę czy nawet schizofrenię, natomiast alkohol – depresję i stany lękowe.

Alkohol i marihuana a otyłość
Mówi wam coś sformułowanie „mięsień piwny”? No właśnie. Z drugiej strony słyszeliście o czymś takim jak „gastrofaza”?  Na pewno. Niemniej badania nie wykazują związku między otyłością a paleniem marihuany.

AND THE WINNER IS:
alkohol. To on według badań ma bardziej destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka. Oczywiście pity w nadmiarze.

ZOBACZ TEŻ IMPREZOWĄ DZIEWCZYNĘ:Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 20.11.2017