Alkohol zdrożeje. Prezydent podpisał ustawę

Do ostatniej chwili była nadzieja, że nowe prawo dotyczące wyższego podatku akcyzowego nie wejdzie w życie. Ustawa ostatecznie trafiła na biurko prezydenta, który złożył pod nią swój autograf.

iStock-484895665.jpg


Po tym jak nowe przepisy zostały zatrzymane w Senacie, tliła się jeszcze nadzieja, że prawo nie wejdzie w życie. Ustawa trafiła pod obrady Sejmu, a następnie wprost na biurko prezydenta. Andrzej Duda złożył na niej swój podpis, a to oznacza, ze od 1 stycznia 2020 roku zapłacimy więcej za alkohol.

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta pojawił się następujący komunikat:

"Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych”.

W praktyce oznacza to, że pół litra wódki będzie droższe o ok. 1,4 złotych. Piwo podrożeje o 6 groszy, z kolei za papierosy zapłacimy ponad złotówkę więcej. Dwa tradycyjne polskie wyroby nie zostaną objęte podwyżką – jest to cydr i gruszecznik.

Resort finansów tłumaczy, że takie działanie ma na celu wspieranie sadownictwa, które jest filarem polskiej produkcji rolnej. Jest jeden warunek – wyroby nie mogą być mocniejsze niż 5 %.

Rząd liczy, że zmiana stawki pozwoli na zwiększenie wpływów do budżetu o 1,7 mld. Ostatnia zmiana akcyzy miała miejsce w 2014 roku.


ZOBACZ TAKŻE: ALKOHOL BEZ KACA
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Niedziela 29.12.2019