Bear Grylls: "Mam ogromną listę rzeczy, które chcę zrobić przed śmiercią"

Z okazji tygodnia z rekinami w Discovery rozmawiamy z jednym z najsłynniejszych łowców adrenaliny.

Projekt bez tytułu-248.jpg

Światowej sławy „łowca adrenaliny”, Bear Grylls przetrwał w wielu ekstremalnie trudnych warunkach - od skutego lodem szczytu Mount Everest do palących piasków Sahary. Ale co się wydarzy, kiedy przyjdzie mu stanąć twarzą w twarz z rekinami, „goszcząc” w ich naturalnym środowisku? Będzie to największy sprawdzian jego umiejętności w bezpośredniej konfrontacji z najgroźniejszym drapieżnikiem oceanów. W programie sam przyznaje „Widzieliście mnie w różnych szalonych sytuacjach”, po czym robi coś ekstremalnie szalonego. Wrzuca do wód w obszarze Trójkąta Bermudzkiego krew i wnętrzności, aby wywołać w rekinach szał jedzenia, a potem wykonuje salto w rekinie mrowie… Bez wątpienia będzie to program dla widzów o mocnych nerwach!

To fantastyczne, że zaangażowałeś się w tworzenie „Tygodnia z rekinami” i pomagasz promować ochronę rekinów. Czy po pracy przy tym projekcie masz jakieś spostrzeżenia?

Od zawsze byłem wielkim fanem tygodnia z rekinami, tego, że jest nadawany w ponad 72 krajach na całym świecie i jest wielką platformą promującą ochronę rekinów. Twórcy Shark Week robią świetną robotę, wzbudzając zainteresowanie wspaniałymi gatunkami rekinów ludzi na całym świecie. Zaproszenie do prowadzenia „Tygodnia z rekinami” i promowania wiedzy na temat zachowania tych zwierząt było dla mnie wielkim zaszczytem. Z pomocą miejscowych obrońców rekinów założyliśmy lokalizator rekinowi tygrysiemu. To urządzenie służy do przesyłania ważnych, ratujących życie informacji, dzięki którym wiemy, w jakim kierunku rekin zmierza, jak się zachowuje, poznajemy jego wzorce zachowania i czego potrzebuje do tego, aby przeżyć. Wstępne badania ujawniły, że rekiny tygrysie mogą migrować na odległość ponad 4000 mil (ponad 6 tys. km) rocznie. Poza tym dostarczają cennych wskazówek, pomagających znaleźć odpowiedź na pytanie gdzie rekiny tygrysie migrują, rodzą i wychowują młode. Rekiny z lokalizatorami są niezwykle ważne dla przyszłej ochrony i rekinów, i ludzi.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że widzimy cię w sytuacjach zwiększających poziom adrenaliny w krwi, ale tym razem, kiedy jesteś w świecie rekinów, musisz skupić się na tym, aby zachować spokój. Jak przygotowywałeś się do tego projektu i w jaki sposób te przygotowania różniły się od twoich poprzednich wyzwań?

Zawsze w konfrontacji z matką naturą i światem dzikich zwierząt może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, co powoduje, że należy liczyć się z pewnymi zagrożeniami, które można złagodzić. Jednak moja praca polega na podejmowaniu niebezpiecznych wyzwań i przechodzeniu przez nie bez szwanku — to jest kwestia przygotowania się na nieoczekiwane sytuacje! Dużo czasu poświęciłem na psychiczne przygotowanie się do tego wydarzenia, ale kluczowe było zachowanie spokoju — bardzo często w sytuacji prawdziwego zagrożenia do głosu dochodzi panika, a tu trzeba nauczyć się nad nią panować.

Jakie były najlepsze momenty spotkania z rekinami i w jaki sposób zmieniło to twoje postrzeganie rekinów?

Wyjątkowym momentem dla mnie i załogi lokalnych aktywistów działających na rzecz rekinów było zakładanie lokalizatora rekinowi tygrysiemu. Mieliśmy poczucie troski, celu i koncentracji na zadaniu, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i prawidłowo. Wszystko, co pomoże nam gromadzić informacje dotyczące wzorców zachowania rekinów, pomoże nam także ochronić te zwierzęta.

Projekt bez tytułu-250.jpg

Byłeś już w wielu ekstremalnych sytuacjach. Dlaczego do tej pory nie próbowałeś z rekinami?

Zawsze bardzo podobało mi się to, że Shark Week promuje ochronę rekinów i zaproszenie Discovery do udziału w programie pojawiło się w odpowiedniej dla mnie porze.  Ostatnio ogłosiłem, że w parku Bear Grylls Adventure w Wielkiej Brytanii będzie możliwość nurkowania i dorzucenia swojej cegiełki do ochrony środowiska morskiego. Oferujemy niezwykłą szansę nurkowania, podczas którego można zobaczyć rekiny i inne stworzenia wodne.  Takie miejsca, jak nasze prowadzone w odpowiedzialny sposób akwarium mają pozytywny wpływ na szerzenie wiedzy wśród ludzi i ochronę rekinów poprzez dobrej jakości działania edukacyjne i funkcjonowanie jako łącznik pomiędzy odwiedzającymi, pozwalając im na zajrzenie do niezwykłego świata podwodnego. Bear Grylls Adventure przekaże część dochodów z każdego nurkowania na organizację dobroczynną The Shark Trust, która ma na celu ochronę tych fantastycznych zwierząt i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń.

Czy chciałbyś jeszcze czegoś spróbować?

Mam ogromną listę rzeczy, które chcę zrobić przed śmiercią, która cały czas się wydłuża! Bardzo chciałbym wejść na dziewicze szczyty Grenlandii — rozpościera się tam cały ogrom prawdziwej dziczy, w ogóle nietkniętej nogą ludzką i można tam odczuć trudny do opisania podziw i szacunek. Obiecuję sobie także, że kiedyś zabiorę rodzinę do obozu bazowego na Mount Everest i pokażę im tę górę. To będzie wyjątkowy moment, kiedy będziemy tam razem.

Projekt bez tytułu-251.jpg

"Bear Grylls kontra rekiny” (niedziela, 29 lipca, godz. 17:00) i wiele innych ciekawych programów, takich jak: „Monstrualne rekiny”, „Rekin olbrzym”, „Skazani na pożarcie”, które umożliwią podglądanie tych tajemniczych i zarazem przerażających stworzeń w ich naturalnym świecie codziennie, aż do niedzieli, 29 lipca, o godz. 17:00 na Discovery Channel.


Dodał(a): CKM.pl Środa 25.07.2018