Bikini, bankomat, power bank - razem 17 wynalazków, które zmieniły letni urlop
Czasy, gdy jakakolwiek dłuższa podróż mogła oznaczać śmierć lub
kalectwo, dawno mamy za sobą. Dzisiaj wszyscy latają, jeżdżą i pływają
wszędzie
– tak często, że przestaliśmy się już zastanawiać jak to
możliwe, że idzie to nam łatwo, szybko i sprawnie. W rzeczywistości
wiele musiało się wydarzyć, byś dzisiaj w spokoju mógł dotrzeć na urlop
na czas, nie zgubił się podczas wycieczki w górach, płacił za zakupy za
granicą czy wysyłał fotki do internetu nawet z największego zadupia. Oto
lista najważniejszych wynalazków, dzięki którym twoje tegoroczne
wakacje są łatwiejsze, przyjemniejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek w
historii!
Kostium bikini
Dziś nie sposób wyobrazić sobie świata bez kobiet w dwuczęściowych kostiumach kąpielowych – ale w 1946 roku, gdy Louis Reard, właściciel francuskiej firmy bieliźniarskiej, zaprezentował taki strój plażowy, wybuchł skandal. Żadna z popularnych francuskich modelek nie chciała pokazać się w tak odważnym stroju – więc Reard musiał zatrudnić striptizerkę z Casino de Paris. To nie koniec, Watykan uznał bikini za grzeszny strój, a wiele śródziemnomorskich kurortów zakazywało noszenia
takiego kostiumu. Tu dodajmy, że nazwa nie została wybrana
przypadkowo – w 1946 r. na położonym w archipelagu Wysp Marshalla atolu Bikini doszło do pierwszej z serii amerykańskich
prób z bronią jądrową.
Strefy czasowe
Pożyteczny wynalazek, który wywrócił do góry nogami i na nowo uporządkował świat podróży międzynarodowych. Zanim wprowadzono strefy czasowe każde miasto miało swój własny czas regulowany zgodnie z lokalnym czasem słonecznym. W XIX wieku, w erze kolei, powodowało to mnóstwo problemów – bardzo trudne było ustalenie jak podawać czas przyjazdu pociągu na daną stację. Czas słoneczny musiał więc odejść do lamusa, ale pozostawało pytanie, co dalej. W 1884 r., z inicjatywy kanadyjskiego wynalazcy Stanforda Fleminga, wprowadzono strefy czasowe. Świat podzielono na 24 równe części i dzięki temu ustalenie o której godzinie twój samolot z Warszawy wyląduje
w Chicago stało się bajecznie proste.
Okulary słoneczne
Po raz pierwszy na masową skalę zaczął je produkować amerykański przedsiębiorca Sam Foster – pod koniec lat 20. XX wieku zbił fortunę na sprzedaży swoich plastikowych okularów na promenadzie w amerykańskim kurorcie Atlantic City. Kilka dekad później okulary słoneczne stały się elementem mody i niezbędnym akcesorium podróżnika – model Aviator firmy Ray–Ban spopularyzowali wojskowi i piloci, model Wayfarer – muzycy, okulary Persol – aktor Steve McQueen, a minimalistyczne produkty austriackiej firmy Silhouette – kosmonauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
All inclusive
Dla wielu „all inclusive” to synonim udanych wakacji – urlop w ośrodku nad ciepłym morzem, podczas którego wszystko masz
w cenie i za nic (w teorii) nie musisz płacić, możesz więc jeść i pić do syta. Idea wyjazdów w stylu „wszystko zapłacone” to pomysł Belga Gerarda Blitza, byłego gracza piłki wodnej, który w 1953 r.
w okolicach włoskiego Salerno założył pierwszy ośrodek Club Med – wczasowicze mieszkali w chatkach bez prądu, stojących tuż nad morzem i korzystali ze wspólnej kuchni oraz łazienek. Tak wyglądał koncept, który dał początek globalnemu wakacyjnemu zjawisku, dzięki któremu już dzisiaj cieszysz się na myśl o urlopie za rok.
Fotografia cyfrowa
Jeśli pamiętasz, jak to jest robić zdjęcia aparatem na kliszę, to znaczy, że jesteś już naprawdę stary. To, co niegdyś było wakacyjnym standardem – torba wypełniona pojemnikami na filmy, z których każdy miał co najwyżej 36 klatek – dzisiaj jest niemal całkowicie zapomniane. Aparaty cyfrowe pojawiły się w połowie lat 70. ale trzeba było czekać kolejnych dwadzieścia pięć lat, żeby nowa technologia opanowała świat. Na paradoks zakrawa fakt, że jeden z pierwszych aparatów cyfrowych wykorzystujących powszechny dziś przetwornik CCD zbudował inżynier z firmy Eastman Kodak – tej samej, która była potentatem na rynku fotografii analogowej i została niemal wykończona przez nadejście „cyfry”. Teraz zwykłe zdjęcia to też już powoli przeżytek – nadeszła era zdjęć panoramicznych 180 stopni i 360 stopni. Robi takie np. odporny na kurz i wilgoć Samsung Gear 360.
System GPS
System nawigacji satelitarnej to jeden z przykładów, jak technologia opracowana przez wojsko do lepszego zabijania ludzi może ułatwiać życie cywilom. Global Positioning System, zbudowany na zlecenie amerykańskiego Departamentu Obrony, miał m.in. umożliwić precyzyjne namierzanie celów dla rakiet. Tworzony od lat 70. XX w. system pełną sprawność osiągnął w 1995 r., a pięć lat później udostępniono go cywilom – i to za darmo! Amerykańskim wojskowym zawdzięczasz nie tylko to, że nawigacja w samochodzie zawsze prowadzi cię do celu. Ale także to, że wrzucając na Insta zdjęcie możesz udowodnić znajomym, że pijesz kawę w Starbuniu na Times Square.
TO JEDYNIE 6 Z 17 WYNALAZKÓW, KTÓRE ZMIENIŁY URLOP. RESZTĘ ZNAJDZIESZ W PONIŻSZEJ GALERII.
Artykuł pochodzi z CKM 09/2016.
A w kioskach jest już nowy numer CKM, musisz go mieć!
Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na cały rok dostaniesz dwa numery za darmo i dodatkowy prezent gratis. KLIKNIJ TUTAJ.