Blue Monday groźniejszy niż kiedykolwiek. Eksperci ostrzegają

20 stycznia wypada najbardziej depresyjny dzień w roku. Tylko, że tym razem Blue Monday połączył się z alarmującymi danymi IMGW.

depresja.jpg


Blue Monday wypadł w tym roku 20 stycznia. Ale nie zawsze tak jest, bo ten najbardziej depresyjny dzień, ma ruchomą datę. Termin wprowadził brytyjski psycholog Cliff Arnall w 2004 roku. Najbardziej depresyjny dzień w roku wyznaczył wykorzystując wzór matematyczny. Jak? Wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne, ekonomiczne i psychologiczne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 4670 zł "na rękę" w polskim sklepie

To dzięki niemy Blue Monday wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia, czyli w tym roku jest to 20 stycznia. Pierwszy, najbardziej depresyjny dzień w roku został wybrany w 2005 roku i był to 24 stycznia. Z kolei w 2019 roku był 21 stycznia.

Blue Monday - co to za dzień?

Ten najbardziej depresyjny poniedziałek w roku nie jest do końca naukowym terminem. Ale najczęściej wyliczenia Arnalla się sprawdzają. Bo pod uwagę wzięto wiele ważnych czynników: krótki dzień, czy brak słońca. Ale także to, że najczęściej w tym terminie ludzie już nie trzymają się postanowień noworocznych, albo zaczynają spłacać kredyty, zaciągnięte przy okazji świąt i sylwestra.

Blue Monday cechuje więc pogorszone samopoczucie, niepokój, stany lękowe lub depresyjne. Ale w tym roku będzie gorzej. Dlaczego? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już w weekend wydał ostrzeżenia dla Polski związane z bardzo wysokim ciśnieniem atmosferycznym.

Blue Monday i rekordowe ciśnienie

Dzisiaj może dobić do 1050 hektopaskali i byłby to jeden najwyższych wyników od lat. Tak wysokie ciśnienie zdarza się bowiem raz na kilkanaście lat, a rekordowe dla Polski wartości padła w grudniu 1997 roku. Wyniosło wtedy 1054 hPa.


Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego powoduje nagłą zmianę samopoczucia, pobudzenie układu nerwowego i problemy z koncentracją. A to przekłada się na ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zdenerwowanie i depresję.

Tak się wozi jeden z bogatszych raperów - zobacz fotki 


Dodał(a): Tomek Orszulak/fot.iStock Poniedziałek 20.01.2020