Boisz się o swoje zdrowie, ale czy o nie dbasz?

Co drugi mężczyzna w Polsce boi się nowotworu, udaru mózgu, chorób serca i układu krążenia czy choroby Alzheimera. Jednak strach nie przekłada się niestety na profilaktykę i zdrowy styl życia.

small iStock-1143775419.jpg

W ciągu ostatnich 6 miesięcy badanie krwi w kierunku raka prostaty wykonało zaledwie 15% panów po 50 roku życia. Do tego, jak wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, 46% mężczyzn ma nadwagę, a co piąty – nadciśnienie. Jednocześnie 70% męskiej populacji obawia się o bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny w przypadku poważnej choroby. 

Od lat wiadomo, że profilaktyka zdrowotna to podstawa, a wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie. Terapia w początkowym stadium jest poza tym łagodniejsza i sprawia, że nie jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z życia zawodowego. To szczególnie ważne w przypadku mężczyzn, na których niejednokrotnie spoczywa ciężar finansowej odpowiedzialności za los całej rodziny.

Z naszym zdrowiem nie jest najlepiej

Jak wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020”, aż 66% męskiej części pacjentów ma nadwagę lub otyłość. „Konsekwencje nadwagi to m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, choroby układu ruchu, choroby układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, a także niektóre nowotwory” – przestrzega mgr Beata Wojciechowska, manager zespołu ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Medicover. Nieprawidłowy wskaźnik cholesterolu, który może być przyczyną miażdżycy i zawału odnotowano u 50,4% panów. U co piątego mężczyzny (22%) stwierdzono nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, co może prowadzić do szeregu powikłań układu krążenia. Zobacz raport.

Wizytę u lekarza odkładamy na ostatnią chwilę

Do lekarza zgłaszamy się już w sytuacjach awaryjnych, w momencie zagrożenia zdrowia i życia. Najczęściej wtedy, kiedy pojawia się ból w okolicy mostka, bóle żołądka, kolka nerkowa, czy ból kręgosłupa, a także w przypadku nadciśnienia tętniczego – jak wynika z badania „Profilaktyka zdrowotna Polaków” przeprowadzanego dla Szpitala Medicover. Okazuje się również, że niemal co dziesiąty mężczyzna w ogóle nie wykonuje badań profilaktycznych. Dlaczego tak się dzieje? Bo… w przychodniach są kolejki, brakuje nam wiedzy na temat koniecznych badań, brakuje też czasu. Co dziesiąty Polak nie zrobił nigdy żadnego badania spośród poniższych: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, USG tarczycy, kolonoskopia, badania krwi pod kątem markerów nowotworowych.*

Wśród młodych mężczyzn wciąż panuje przekonanie, że prawdziwy mężczyzna nie choruje. Dopóki nie odczuwają bólu, nie widzą objawów choroby, unikają lekarza jak ognia. Dlatego, drodzy panowie, róbcie sobie kluczowe badania profilaktyczne, które są dostępne w pakiecie – jest szybciej i równie skutecznie. „W ramach pakietu „Świadomy Mężczyzna” można wykonać badania, które dają możliwość wykrycia wielu schorzeń, takich jak nowotwory (w tym m.in. rak prostaty), chorób serca oraz wielu innych nieprawidłowości zdrowotnych w ciągu zaledwie 2 wizyt w Centrum Medicover” – mówi lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Standardów Medycznych, Medicover.

Których lekarzy boją się polscy mężczyźni?

Badanie „Profilaktyka zdrowotna Polaków” ujawniło również swoisty paradoks: mężczyźni obawiają się chorób związanych z układem krwionośnym (29% odczuwa strach przez zawałem serca, 27% boi się nadciśnienia tętniczego), a mimo to, w ostatnim roku do kardiologa udało się zaledwie 24% z nich. Ponadto, co piąty ankietowany boi się otyłości, a tylko 12% panów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odwiedziło w związku z tym lekarza. Niestety, mężczyźni w wielu przypadkach nie wiedzą nawet, że istnieje taki specjalista jak bariatra.

Kiedy jesteś podporą swojej rodziny

Niejednokrotnie głównym żywicielem rodziny są mężczyźni. 70% panów deklaruje, że nie ma pewności, czy ich rodzina będzie zabezpieczona finansowo na wypadek choroby, która na dłuższy czas wyeliminowałaby ich z życia zawodowego. Mimo to, o profilaktyce myślą głównie mężczyźni powyżej 60 roku życia – młodsi zdecydowanie rzadziej.

„Najwyższy czas, aby świadomy mężczyzna oznaczał nie tylko mężczyznę, który ma dobrą pozycję zawodową, jest wysportowany, dobrze wygląda i realizuje swoje hobby. Czas, aby oznaczał mężczyznę dbającego o swoje zdrowie” – podsumowuje lek. Agnieszka Motyl, Dyrektor Działu Standardów Medycznych, Medicover.

Informacje o pakietach badań dla mężczyzn dostępne są na tej stronie: www.przegladyzdrowia.medicover.pl.

*Raport z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Ministerstwa Zdrowia

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 08.12.2020