Chcesz się napić piwa, musisz podać dane. Nowe zasady w pubach

Anonimowe wyjścia do pubu właśnie przechodzą do historii. Wkrótce, żeby napić się piwa, trzeba będzie podać barmanowi swoje dane. To nie żart, tylko pokłosie epidemii koronawirusa.
iStock-639082890.jpg

Na takie rozwiązanie zdecydowali się słynący ze specyficznego podejścia do pandemii COVID-19 Brytyjczycy. Przepisy mają wejść w życie 4 lipca i zakładają gromadzenie nazwisk i danych kontaktowych wszystkich gości zamawiających dania i napoje w pubach będących wizytówką Anglii. Zgromadzone informacje mają być przechowywane przez 21 dni. Z założenia ma to na celu opanowywanie ewentualnych ognisk epidemii.

Wytyczne sugerują również wprowadzenie rezerwacji, ograniczanie liczby gości oraz organizowanie osobnego wejścia i wyjścia – podobno koronawirus doskonale je od siebie odróżnia, więc ich separacja powinna zmniejszyć ryzyko infekcji o połowę. Zasady mają obowiązywać w całym sektorze gastronomicznym i hotelarskim.

Po tym jak Anglikom nie udało się wykształcić zbiorowej odporności, czego najlepszym przykładem była choroba premiera i następcy tronu, zamknięto również kościoły. Te – podobnie jak puby – otworzą się 4 lipca.

CZYTAJ TAKŻE: WYLEJĄ 28 MLN LITRÓW PIWA. WSZYSTKO PRZEZ COVID-19

Nabożeństwa mogą odbywać się z udziałem wiernych, jednak nie mogą oni śpiewać. Oznacza to, że jedyna zabawna część mszy odpada. Muzykowanie nie będzie z kolei zabronione w barach, salach koncertowych i teatrach. Z tajemniczej przyczyny niezwiązany z kultem religijnym śpiew nie przenosi koronawirusa. Może więc jest ziarnko prawdy w tym, że COVID-19 to kara za grzechy?

Początkowo zakładano, że w lokalach gastronomicznych będzie obowiązywał 2-metrowy dystans, jednak w takim wypadku swoją działalność mogłaby wznowić jedynie jedna trzecia wszystkich lokali. Zasady są jednak po to, żeby je łamać. Dwa mery podzielono przez dwa, wyszło jeden i dzięki temu 75% angielskich pubów otworzy swoje drzwi w przyszłym tygodniu. Dla wszystkich, którzy przyjdą z dowodem.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 25.06.2020