Chińczycy posadzili pierwszą roślinę na Księżycu

Próbka z nasionami bawełny dostarczona przez chińską misję kosmiczną na ciemną stronę Księżyca właśnie wykiełkowała. To pierwszy przypadek w historii, w którym organiczna materia wyrosła w przestrzeni kosmicznej.
xnaphotos969626.jpg

3 stycznia chińska sonda Chang’e 4 (nazwana tak na cześć chińskiej bogini księżyca) jako pierwsza w historii wylądowała na niewidocznej stronie Księżyca. Celem misji była próba zasadzenia roślin na powierzchni naturalnego ziemskiego satelity i w przyszłości – stworzenia samowystarczalnego naturalnego środowiska poza naszą planetą.

Wspomniana sonda przetransportowała więc w pojemnikach specjalnie zaprojektowanych przez chińskich naukowców nasiona bawełny, ziemniaków i rzepaku, a także jaja muszki owocówki oraz drożdże. Obrazy przekazane przez Chang’e 4 pokazują, że bawełna wykiełkowała błyskawicznie, co oznacza, że pierwszy etap całej misji zakończył się sukcesem. Poza bawełną zakiełkowały również nasiona rzepaku i ziemniaka, ale to właśnie ta pierwsza najszybciej puściła pędy. Teraz naukowcy mają nadzieję, że roślina dodatkowo zakwitnie.

xnaphotos971648-3eda.jpg

Gdyby tak się stało, byłby to wielki krok Chin w kierunku zdobycia pozycji kosmicznego supermocarstwa. W końcu możliwość uprawiania roślin w przestrzeni kosmicznej jest m.in. niezbędna przy dłuższych wyprawach kosmicznych np. w kierunku Marsa. A to właśnie na zdobyciu powierzchni Czerwonej Planety koncentrują się najambitniejsze plany władz Państwa Środka. Poza tym Chińczycy planują także budowę kolonii na Księżycu z użyciem drukarek 3D.

Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. Starstock Środa 16.01.2019