Co dziesiąta osoba z Ukrainy chce zostać w Polsce na stałe

Barometr Polskiego Rynku Pracy firmy Personel Service podał, że co dziesiąta osoba z Ukrainy chce w przeciągu najbliższych kilku lat przenieść się do Polski na stałe. Liczba ta jednak spadła względem poprzedniej edycji – badania z lutego ubiegłego roku.
people-g67212d063_1920.jpg

"To pokazuje, że wojna, choć skłania do tymczasowego wyjazdu, nie jest argumentem do opuszczenia ojczyzny na stałe. Zwłaszcza że agresja Rosji pokazała, jak silny jest duch narodu ukraińskiego. Można się zatem spodziewać, że po ustaniu działań wojennych spora część uchodźców wróci do Ukrainy" - można przeczytać w komunikacie.
"W lutym 2022 roku, ale jeszcze przed agresją rosyjską, 64 proc. Ukraińców deklarowało, że zamierza przyjechać ponownie do Polski do pracy. Teraz takie deklaracje składa 43 proc. osób. Brak planu powrotu zakłada 47 proc. osób, podczas gdy w lutym br. takie deklaracje składało 30 proc. osób" - dodano.

Mimo tego, że liczba Ukraińców chętnych na pozostanie w Polsce na stałe maleje, nadal co dziesiąta osoba z tego kraju chce u nas zostać. Obawiają się oni jednak, że rynek pracy w Polsce może ulec znacznym pogorszeniu. Boją się również o niestabilną sytuację polityczno–gospodarczą. 


Dodał(a): CKM.PL Wtorek 31.01.2023