Co robią Polacy podczas pracy zdalnej? Oto wyniki badań

Sytuacja związana z koronawirusem dość w dużym stopniu wpłynęła na naszą pracę. Sporo pracowników biurowych poszło na tzw. home office, który ma dużo zalet. Taki model realizowania obowiązków zawodowych stwarza jednak możliwość na wykonywanie czynności niezwiązanych z pracą.
iStock-1210128865.jpg

Niektórzy są już na tzw. home office od blisko 12 miesięcy. To znaczny zakres czasu, który pozwala określić, jak postrzegamy pracę zdalną i czy w czasie jej trwania robimy inne rzeczy, jak np. sprzątanie domu. Możemy się tego dowiedzieć z badania przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia dla OLX Praca.

Na początek warto wskazać, że 82 proc. ankietowanych przyznało się, iż w godzinach pracy zdarzyło im się wykonywać inne czynności, niezwiązane z pracą zawodową. Wiele rzeczy, jakie wykonujemy, są związane z naszym codziennym życiem w domu.

W przypadku 72 proc. czynnością niezwiązaną z pracą jest sprzątanie oraz pranie. Nieco mniej osób zadeklarowało gotowanie - 69 proc. respondentów. Aż 34 proc. osób podczas home office udaje się na zakupy. Tyle samo ankietowanych przyznało się, że w tym czasie zajmuje się dziećmi, a 25 proc. respondentów nadzoruje ich naukę zdalną.

Według osób przeprowadzających badanie takie czynności mogą zatrzeć granicę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, co potwierdza 53 proc. ankietowanych. W przypadku firm pracujących zdalnie, aż 73 proc. z nich nie wykorzystuje narzędzi do monitorowania czasu pracy pracowników. Dodatkowo home office stał się coraz popularniejszy i dużo zyskał. Dlatego nawet po pandemii ten model pracy nie zniknie - informują autorzy badania.

Dla wielu zaletami pracy zdalnej są elastyczne godziny pracy (55 proc.) i oszczędność czasu (54 proc.). Aż 53 proc. wskazuje, że w przypadku home office istnieje mniejsza szansa na zarażenie się chorobami. Blisko połowa wskazuje, że taki system pozwala na pracę z dowolnego miejsca na świecie.

– Wśród największych wad pracy zdalnej respondenci najczęściej wskazują ograniczony kontakt ze współpracownikami, alienację (44 proc.), rozpraszanie uwagi przez domowników (41 proc.) i trudności ze skupieniem (39 proc.), co może się wiązać także z chęcią pracowania w przyszłości w systemie hybrydowym. Ciekawostką jest jednak inny wynik – jedynie 13 proc. pracowników przedstawia jako wadę brak kontaktu z przełożonym – czytamy w badaniu. 


Dodał(a): Kamil Nowicki Środa 03.03.2021