Czy kobiety są głupsze od mężczyzn?

„Kobiety muszą zarabiać mniej, bo są słabsze, mniejsze, mniej inteligentne” – tak o płci żeńskiej wypowiadał się europoseł z Polski Janusz Korwin-Mikke. W wielu wywiadach po tym zdarzeniu brnął dalej w bagno szowinizmu. I mimo że zrozumieliśmy przekaz, który starał się wytłumaczyć w wywiadzie brytyjskiemu dziennikarzowi Piersowi Morganowi, nie zgadzamy się z nim, a co ważniejsze – nie zgadza się z nim nauka, na którą powoływał się w swoich wystąpieniach.
czy-kobiety-sa-glupsze.jpg

Świetną robotę w obalaniu tezy leciwego polityka odegrali ludzie z kanału na YouTube AsapSCIENCE. Jak zwykle zrozumiale i rzeczowo przełożyli język naukowy na ludzki i rozwiali raz na zawsze wszelkie wątpliwości.

KOBIETY MAJĄ MNIEJSZE MÓZGI
Co prawda męskie mózgi są większe niż kobiece (8-13%), ale żeńskie są bardziej pofałdowane i dzięki temu mają większą powierzchnię. Poza tym – jak to w przypadku wielu narządów ma miejsce - nie rozmiar się liczy. Gdyby tak było, wieloryby, słonie czy konie byłyby mądrzejsze od ludzi. No może jednak od niektórych są, ale to skrajne przypadki. Rozmiar mózgu jest więc w przypadku człowieka kwestią budowy ciała.
Inna różnica w mózgach jest taka, że kobiety mają więcej połączeń między półkulami, a faceci wewnątrz tych samych. I tu właściwie odmienności się kończą.

Po przebadaniu za pomocą rezonansu magnetycznego 1400 mózgów obu płci, naukowcy zauważyli aktywność w tych samych obrębach i nie było konkretnych części dominujących dla kobiet czy mężczyzn. Zatem mimo stereotypów, chłopcy mogą interesować się lalkami, baletem czy wyszywaniem w równym stopniu, co dziewczynki samochodami czy grami wideo.

IQ KOBIET

Kluczowym podobieństwem jest przede wszystkim inteligencja. Żadne badania nie wykazały istotnych różnic między poziomem IQ panów i pań. Poza jedną, która jest zazwyczaj podstawą do żartów. Kobiety charakteryzują się lepszymi umiejętnościami werbalnymi, czyli inaczej mówiąc – więcej gadają. Mężczyźni zaś mają większe zdolności wizualizacyjne i przestrzenne – czyli to my powinniśmy obsługiwać mapy i odnajdywać właściwą drogę.

Pamiętasz czasy szkolne? Najlepsze oceny miały zazwyczaj dziewczyny i to potwierdzają inne badania. Języki obce, matematyka, fizyka – z tych przedmiotów kobiety dostają lepsze noty w 70% krajów na świecie. Egzaminy w szkołach średnich idą z kolei lepiej chłopakom, ale już te na studiach obie płcie zaliczają tak samo.



JESTEŚ KOBIETĄ – JESTEŚ GORSZA
To stereotyp. Jednak tak silny, że gdy podczas jednego z eksperymentów kobiety i mężczyźni dostali do rozwiązania ten sam test i zaznaczono, że może on być cięższy dla płci pięknej, panie rzeczywiście zaliczyły go gorzej. Ten sam egzamin, ale już bez informacji o różnicach w poziomie, obie grupy rozwiązały tak samo.

Stereotyp ten jest dostrzegalny już od maleńkości. Gdy chłopczyk i dziewczynka, oboje w wieku 5 lat, słyszą historię o kimś bardzo mądrym, kojarzą tę postać ze swoją płcią. O rok starsze dzieci wskazują już zgodnie na mężczyznę.
Drugi eksperyment dotyczył gry dla bystrych osób. W wieku 5 lat obie płcie chciały w niej uczestniczyć, ale już o rok starsze dziewczynki rezygnowały, uznając że to nie dla nich.

KOBIETY ZARABIAJĄ MNIEJ

Mimo że się starają, kobiety cały czas natrafiają na przeszkody. Eksperyment przeprowadzony podczas rekrutacji potwierdza, że te bariery tworzone są przez ludzi, nie przez zrządzenie losu. Osoby decyzyjne miały ocenić kompetencje kandydatów do pracy. CV miały przypadkowo przydzielone imiona i nazwiska określające płeć. Te „męskie” ocenione zostały jako lepsze, mimo tych samych kompetencji. Faceci dostawali też wyższe wynagrodzenie na start.

Mimo naukowych dowodów, kategorycznie sprzeciwiam się twierdzeniu o równości płci! Historia udowodniła, że... faceci są jednak słabszą płcią. Bo to o kobiety bili się mężni wojowie, dla pań tracili głowy najwięksi tego świata (dosłownie i w przenośni), my uganiamy się za dziewczynami często reorganizując swój świat, ryzykując zdrowiem czy życiem, robiąc z siebie idiotów, łamiąc własne zasady. Jeśli nadal tego nie widzisz, ujmę to w prostych słowach, które już słyszałeś i zrozumiałeś dawno temu: „kto ma cycki, ten ma władzę”.



Wszelkie źródła uwzględnione w badaniach, na które się powołujemy, są przypisane do filmu autorstwa AsapSCIENCE i wymieniono je w opisie filmu.




Dodał(a): Paweł Jaśkowski Wtorek 04.04.2017