Czy można zmusić do szczepienia przeciwko covid-19?

Szczepionki na koronawirusa to na pewno gorący, a zarazem kontrowersyjny temat ostatnich tygodni. Jedni chcą się szczepić, inni nie zamierzają tego robić i nie ma w tym nic złego, ponieważ w wielu krajach, w tym Polsce poddanie się szczepieniu jest dobrowolne - przynajmniej tak podaje rząd. Czy istnieje możliwość przymuszenia do szczepienia?
Projekt bez tytułu(122).jpg

Możemy się spierać czy szczepienie jest słuszne, czy też nie, ale trzeba uszanować zdanie jednej i drugiej strony. Jak się okazuje, prawo definitywnie stoi za dobrowolnością szczepień. Chociaż już pojawią się głosy, że pracodawca będzie mógł wymagać poddaniu się szczepieniu na covid-19. W tej kwestii uspokajają prawnicy i są dość zgodni, że nie ma podstaw prawnych do wywierania presji na szczepienie np. w pracy.

Obecnie pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Jego zadanie jest chronienie życia i zdrowia pracowników. Dr nauk prawnych Artur Rycak, adwokat zajmujący się prawem pracy na łamach “Rzeczpospolitej” wskazuje, że prawo pracy nie daje pracodawcy podstaw do wymagania, aby pracownik zaszczepił się na koronawirusa.

Podobnego zdania, a zarazem przeciwnikiem przymusowych szczepień jest profesor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia to nie jest obowiązek poddania się leczeniu. W konsekwencji nie można zmuszać człowieka do szczepienia, nawet gdyby lekarze to zalecali – uzasadnia profesor Piotrowski.

Sprawę ewentualnych “przymusowych” szczepień komentuje również dla “Rp” adwokat Dariusz Pluta. Uspokaja, że prawnie nie ma obecnie takiej możliwości, dodatkowo sam rząd podkreśla, że szczepienia są dobrowolne. 

– Ustawodawca musiałby wprowadzić prawny obowiązek szczepienia i dopiero jego naruszenie mogłoby rodzić skutki prawne w każdej innej sferze życia osoby, która tego ustawowego obowiązku nie wykona – dodaje adwokat.

W przypadku innych krajów m.in. Unii Europejskiej na obecną chwilę szczepienia przeciw covid-19 są również jest dobrowolne. Obecnie kraje w zależności od swojej polityki mogą nałożyć na turystów obowiązkową kwarantannę lub wymagać wykonania testu na obecność koronawirusa.


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 14.01.2021