Czy to ‚koniec kultu’ JP II? Po publikacji reportażu o tuszowaniu pedofilii politycy i dziennikarze wzywają do zmiany nazw ulic.

W najnowszym reportażu TVN 24 z cyku Bielmo wskazano bezpośrednie dowody, że Karol Wojtyła, jeszcze zanim został papieżem, był świadomy nadużyć seksualnych wobec dzieci. Według Marcina Gutowskiego bezpośrednio tuszował sprawy pedofilii. Dziennikarz dotarł do dokumentacji oraz ofiar, które zgłaszały kardynałowi przestępstwa.

pope-john-paul-ii-gf0a6632e3_1920.jpg


Reportaż pt. ‚Franciszkańska 3’ wskazuje na sytuacje z czasów posługi w Kurii. Jeden ze świadków, Rembert Weakland, ówczesny przełożony zakonu benedyktynów przyznaje: "Kiedy stałem na czele zakonu, jeździłem do Polski. Odwiedzałem tam Karola Wojtyłę. Pamiętam, że była sprawa arcybiskupa, który był pedofilem. Wojtyła przyznał, że wiedział o niej".
Według świadków molestować dzieci miał też jeden z współpracowników Wojtyły – ks. Bolesław Saduś. Z krakowskiej kurii został jednak odesłany do Austrii. Tam sprawa została zamieciona pod dywan, gdyż księża nie zerwali ze sobą kontaktu, więc austriacka kuria nie została poinformowana o sprawie.

W wyniku zarzutów nadużyć seksualnych wobec ks. Eugeniusza Surgenta doszło do analogicznego przeniesienia. Mimo wydalenia księdza z archidiecezji krakowskiej, Karol Wojtyła odpowiadał za przyjęcie go do diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Jak okazuje się w każdej z parafii gdzie służył ksiądz – pedofil zgłosiły się ofiary jego przestępstw. Reportaż Marcina Gutowskiego jest bogaty w dokumentację: są tam m.in. "listy kardynała Karola Wojtyły, osobiście przez niego podpisywane, które świadczą, nie pozostawiając wątpliwości, w jaki sposób działał Karol Wojtyła jako metropolita krakowski wobec nadużyć w Kościele i co z robił z księżmi pedofilami" – wyjaśnia reporter.Po publikacji tych materiałów grono autorytetów wzywa do bojkotu kultu świętego. Zaledwie w 2015 roku w Polsce funkcjonowało już 1537 szkół i przedszkoli pod patronażem Jana Pawła II. Według dziennikarzy największych serwisów informacyjnych oraz polityków to moment na demontaż pomników JP II w miastach i miasteczkach oraz zmianę patrona dla placówek, gdzie uczą się dzieci. Dodał(a): CKM.PL Środa 08.03.2023