Czym są pasty remineralizujące?

Z pewnością każdy z nas chciałby mieć mocne i zdrowe zęby, dlatego tak ważne jest dbanie o nie w odpowiedni sposób oraz dostarczanie niezbędnych witamin do jamy ustnej.

pasta-do-mycia-zebow.jpg

Niestety, podczas spożywania naszych ulubionych posiłków i napojów zęby narażone są na kontakt z substancjami, które mogą im szkodzić i demineralizować szkliwo, czego efektem mogą być nieprzyjemne plamy, przebarwienia, a nawet próchnica! Pamiętajmy zatem o koniecznej remineralizacji uszkodzonego szkliwa, aby uniknąć problemów z zębami w przyszłości. Najłatwiejszym i najbardziej dostępnym sposobem wydaje się być korzystanie z odpowiedniej pasty.

Czym są pasty remineralizujące? 

Szkliwo znajdujące się na zębach jest bardzo twardą tkanką ludzką. Istnieje wiele substancji, które mogą niszczyć nasze szkliwo, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej metody leczenia. Jest ich kilka. Odbudowę szkliwa można osiągnąć, np. poprzez zmiany w naszym odżywianiu – eliminację cukrów i spożywanie produktów bogatych w wapń. Niektórzy w takich przypadkach stosują także płukanki fluorkowe, inni zaopatrują się w gumy do żucia bez cukru, które regulują pH jamy ustnej, a jeszcze inni decydują się na używanie odpowiedniej pasty, nici dentystycznych lub specjalnych płynów do płukania. Są też osoby, które wolą zaufać specjaliście i w celu remineralizacji szkliwa udają się do dentysty. Na czym polega ten proces? Na początku oczywiście należy usunąć zbędny osad i kamień nazębny. Później nadchodzi etap fluoryzacji, czyli wprowadzania żelów lub pianek fluorkowych bezpośrednio do zębów poprzez nadgryzanie specjalnych łyżeczek. Warto stosować metody na remineralizację szkliwa, aby uchronić swoje zęby od próchnicy i innych chorób. 

Działanie pasty remineralizującej

Jak działa pasta remineralizująca? To całkiem proste. Uszczelnia szkliwo i zabezpiecza zęby oraz dziąsła przed chorobami. Najczęściej występuje ona w formie żelu, podobnie jak pasty zapobiegające nieświeżemu oddechowi lub pasty dla dzieci. Aby pasta była skuteczna, powinny znajdować się w niej odpowiednie składniki i substancje, jak np. hydroksyapatyt wapnia, zwany również płynnym szkliwem. Wnika on w strukturę szkliwa, a na powierzchni zębów tworzy ochronę przeciwbakteryjną, dzięki czemu stają się one zdrowsze, bielsze i gładsze. Ponadto hamuje przepływ płynu w kanalikach i powstrzymuje ból. Ważnym dodatkiem, o czym wspomniano wcześniej, jest także fluor, który posiada podobne właściwości do hydroksyapatytu. Inne funkcje dobrej pasty remineralizującej to:

  • zwiększenie połysku zębów
  • ochrona przed nadwrażliwością zębową
  • uszczelnianie szkliwa
  • hamowanie rosnącej płytki nazębnej oraz kamienia
  • wytrzymałość na kwasy i bakterie.

Dobra pasta remineralizująca

Podsumowując, dobra pasta remineralizująca to taka, która posiada substancje, takie jak: fluorki, fosforany, hydroksyapatyt, nanohydroksyapatyt i wapń (są to również składniki znajdujące się w powłoce naszych zębów). Producenci takich past zalecają mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej robić to po każdym posiłku, aby skutecznie wprowadzić do szkliwa brakujące minerały.

Wydaje się zatem, że nie warto sięgać po tańsze pasty do zębów, których właściwości ograniczają się jedynie do wybielania lub ochrony przed nadwrażliwością. Większość past remineralizujących posiada nie tylko wspomniane funkcje, ale też inne, które w dłuższej perspektywie ochronią nasze zęby oraz szkliwo. Pamiętajmy, że nie są to pasty jedynie dla dorosłych. Wielu producentów oferuje pasty remineralizujące z mniejszą zawartością fluoru również dla dzieci, u których wzmacniają one szkliwo tzw. mleczaków oraz dbają o zęby stałe. Osoby, które sięgają po wspomniane pasty, aby wspierać ich działanie, powinny także zwracać uwagę na spożywanie posiłków i produktów mlecznych bogatych w fosfor i wapń, a także zastanowić się nad stosowaniem irygatora. Pasty remineralizujące, dzięki swojej gęstości i niskiemu współczynnikowi ścieralności, świetnie współgrają ze szczoteczkami sonicznymi
i elektrycznymi.

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 17.02.2022