Dramat "modelek z Instagrama". Serwis banuje zdjęcia

Stało się! Instagram wkroczył na wojenną ścieżkę z fake newsami. Ale nie przewidział jednego.
iStock-502257628 (1).jpg

To, że Instagram się zmienia, wiadomo już od pewnego czasu. Nie zobaczymy tam odważnych, roznegliżowanych fotek "modelek z Instagrama". Ze świecą szukać możemy również tych bardziej hardkorowych treści. Ostatnio zabrał ludziom lajki oraz wprowadził nowe zasady w ramach walki z fake newsami.

To nie jest nowe rozwiązanie, które zaczęło działać w 2020 roku. Instagramowa polityka dotycząca zdjęć działa już od ubiegłego roku. Należąca do Facebooka apka już wtedy pozwoliła użytkownikom na zgłaszanie treści, które ich zdaniem są fałszywe. Ale chyba dopiero teraz zaczęło to jakoś funkcjonować. Dodatkowo, przecieki mówią o zaawansowanym algorytmie rozpoznawania obrazu. Jak to działa w praktyce?

Zdjęcie, które oznaczono jako fake news, staje się nieczytelne, takie zamazane oraz dostaje specjalną etykietę. Fotka znika z głównego feedu, stron wyszukiwania i stron hashtagów. Fizycznie jest na profilu, ale jakby jej nie było.

Instagram kontra obrazy

Inicjatywa zacna, ale chyba "coś poszło nie tak". Przekonał się o tym fotograf Toby Harriman, którego zdjęcia zostały "zbanowane". Instagramowi nie spodobała się obróbka zdjęć dokonana przez autora. Co on takiego zrobił? Pokolorował krajobraz kolorami. dlaczego? Bo jest artystą, który zajmuje się również całkowitym przerabianiem zdjęć tworząc z nich barwne kolaże.Polityka firmy dziwi, zwłaszcza że rykoszetem może trafić w "modelki z Instagrama", i wtedy redakcja CKM wyjdzie na barykady. Dodatkowo, niemal każda fota jest przecież edytowana, można wstawiać znaczniki, serduszka i inne emotki. Nawet Instagram ma wbudowane przecież filtry, które zmieniają wygląd twarzy i wyszczuplające nogi. 

Co będzie dalej, zobaczymy. Wiadomo jednak, że poprawiane w programie graficznym fotografie Instagram będzie zamazywał, banował i wywalał z wyszukiwarki. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Instażony - kim są?


Dodał(a): Tomasz Orszulak Środa 15.01.2020