Droższa woda mineralna. Wszystko przez nowy podatek

Od początku 2021 r. Obowiązuje nowy podatek cukrowy naliczany m.in. od napojów zawierających cukier i substancje słodzące, ale także wysokoprocentowe trunki i piwa bezalkoholowe. Okazuje się jednak, że może zdrożeć także woda butelkowana.
iStock-673909154.jpg

Zgodnie z podatkiem cukrowym, do cen napojów z dodatkiem słodzących substancji, doliczane są dwie stawki – stała i zmienna. Stała to 50 groszy za każdy litr napoju. Dotyczy ona także "energetyków", lecz w tym przypadku, jeśli zawierają kofeinę lub taurynę, drożeją o 10 groszy za litr. Zmienna część podatku wynosi 5 groszy za każdy gram cukru lub substancji słodzącej zawartej w napoju, gdy posiada on ich ponad 5 gramów.

Sprawdź także: Piwo ze ścieków

Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej poinformowali, że efektem ubocznym wprowadzenia tego podatku może być podwyżka cen wody mineralnej. Mimo tego, że nie jest ona słodzona, ani nie posiada kofeiny i tauryny, są powody, dla których najprawdopodobniej będziemy świadkami podwyżki cen także w tym przypadku.

Większość popularnych marek wód mineralnych należy do ogromnych koncernów, w których skład wchodzą także marki produkujące napoje słodzone. Będą one szukać sposobów na wyrównanie zysków, by nie dotknął ich spadek zarobków ze względu na konieczność podniesienia cen. 

Duży wpływ może mieć na to także fakt, że podwyżka cen napojów słodzonych będzie równoznaczna z częstszym sięganiem po wodę przez klientów. Prognozuje się, że butelka wody może podrożeć nawet o kilka procent.

Sympatycy alkoholi także odczują podatek cukrowy. Wpłynie on także na cenę wódki. Wychodzi na to, że najbardziej będzie opłacało się ekonomiczne picie - lub pędzenie samemu. Niektóre sklepy postanowiły także obejść przepisy i w wielu placówkach pojawiają się już promocje na napoje gazowane. 

[[fblike]

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 04.01.2021