Dysk 360TB wielkości monety

Inżynierowie z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii opracowali technologię, dzięki której zapisali 360 terabajtów (`wartość wyżej` niż gigabajt) na szkiełku wielkości dwuzłotówki. Nośniki 5D to przyszłość zapisu danych. Dopóki i tych nośników nie wyprze coś nowego.
360tb.jpg

Naukowcy z Optoelectronics Research Centre Uniwersytetu w Southapmton pochwalili się światu swoim najnowszym osiągnięciem. Dzięki niemu już nic nigdy nie zostanie zapomniane, a gromadzenie danych stanie się o wiele prostsze i fizycznie będzie zajmowało coraz mniej miejsca. Nośniki 5D to nanostrukturalne szkło składające się z kilku warstw. Informacje – w przeciwieństwie do płyt CD i DVD - zapisywane są wewnątrz nośnika, a nie na jego powierzchni. Odbywa się to za pomocą ultraszybkiego laseru, który pulsuje krótko i intensywnie.

Trzy warstwy nanostruktury zapisane są w postaci kropek oddalonych od siebie o pięć mikrometrów (jedna milionowa metra). Polega to na odpowiednim przemieszczaniu się światła, zmieniając przy okazji jego polaryzację. Brzmi skomplikowanie, ale nas interesuje praktyczna strona tego wynalazku, bo na co dzień nie rozbijamy na czynniki pierwsze konstrukcji pendrive`ów czy nośników optycznych.



Nośniki 5D oprócz dużej pojemności, mają też olbrzymią wytrzymałość na temperaturę. Wytrzymują chwilowe działanie 1000 stopni Celsjusza, a w temperaturze 190 stopni Celsjusza mogą przetrwać 13,8 miliarda lat – czyli tyle ile ma Wszechświat. Innymi słowy – długo!

Naukowcy zapisali na nośnikach 5D kluczowe dla cywilizacji dokumenty: Deklarację Praw Człowieka, Wielką Kartę Swobód, Optykę Newtona i Biblię Króla Jakuba, po czym przekazali ją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

W tej chwili naukowcy szukają partnerów, którzy byliby zainteresowani inwestycją w wynalazek i komercyjnym jego zastosowaniem. Problem w tym, że technologia nośników 5D nie jest jeszcze rozpowszechniona, a zapis i odczyt są wolniejsze niż w przypadku obecnych na rynku dysków. Zatem nie liczyłbym na iPhone`a 8 z pamięcią wewnętrzną 360 TB.

5d-biblia.jpg




Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: orc.soton.ac.uk Poniedziałek 29.02.2016