Złoty interes vol. 3

93 rzeczy, które powinieneś (albo i nie) wiedzieć o pieniadzach (część 3)

finanse

Nie wiesz co zrobić ze swoimi pieniędzmi? Nie wiesz co zrobić, żeby je mieć? Kilka porad od CKM, zrobi dobrze tobie i twojemu rachunkowi bankowemu.


41. Jeżeli dysponujesz skromnymi oszczędnościami, umieść je raczej w funduszach powierniczych niż na giełdzie, o której pesymiści mówią, że będzie w ciągu najbliższych lat „dołować”.
42. Każdy może zostać milionerem. Jeżeli masz w tej chwili 25 lat i zarabiając 2 tys. złotych miesięcznie, oszczędzasz 1 tys. złotych z każdej pensji, to pierwszy milion złotych będziesz miał w wieku 108 lat (zaledwie po 83,3 latach oszczędzania!).
43. Majątek 225 najbogatszych ludzi na świecie wynosi ponad bilion dolarów i równy jest dochodowi 47 procent najbiedniejszych mieszkańców naszego globu (2,5 mld osób).
44. Trzech najbogatszych ludzi na Ziemi posiada aktywa wartości przekraczającej sumę krajowego dochodu brutto 48 najsłabiej rozwiniętych krajów świata.
45. Najwięcej bogaczy mieszka w Stanach Zjednoczonych — 60 (posiadają oni w sumie 311 mld dolarów), w Niemczech — 21 (111 mld dolarów) oraz w Japonii — 14 (41 mld dolarów). Dane — ONZ Human Development Raport.
46. Myślisz, że mało zarabiasz? Pomyśl o blisko 40 procentach Polaków, którzy skarżą się, że nie wystarcza im do pierwszego.
47. Są dwie pewne rzeczy na Ziemi: śmierć i podatki (mądrość Żydów amerykańskich).
48. Fiskus nie pobiera podatku od nagród wypłacanych przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za wyniki uzyskane na igrzyskach olimpijskich.
49. Polacy, którzy dysponują kwotą co najmniej 250 tys. dolarów amerykańskich, muszą korzystać z pomocy agencji ochrony i prawników.
50. Jedynym sposobem na szybkie podwojenie pieniędzy jest złożenie ich na pół, mówią Amerykanie.
51. Jeśli właśnie rozważasz inwestowanie przy pomocy maklera, który zadzwonił do ciebie, biorąc numer z książki telefonicznej, wpierw zastanów się, co to za makler, jeśli w taki sposób szuka klientów.
52. Amerykanie, którzy dysponują kwotą mniejszą niż 250 tys. dolarów rzadko korzystają z pomocy doradcy finansowego.
53. „Można być młodym i nie mieć pieniędzy, ale na starość nie można się bez nich obyć” — powiedział Tennessee Williams, autor „Tramwaju zwanego pożądaniem”.
54. Wnioski ze skargą na bank czy ubezpieczalnię składaj jak najrzadziej — nikt, a już w szczególności firmy ubezpieczeniowe, nie lubi pieniaczy.
55. Oszczędzaj przynajmniej 10 procent pensji (mądrość bankierska).
56. Jeśli jeszcze nie zacząłeś oszczędzać, zacznij dziś (też mądrość bankierska).
57. A oto słynne zagranie cwaniaczków z Hollywood: zabierz kolegę na lunch, by rachunek podzielić na dwa. Zanieś rachunek do szefa, żeby oddał ci kasę. I lepiej, żeby twój kumpel o niczym nie wiedział.
58. Odsetek polskich dzieci, których prośby o podwyżkę kieszonkowego zostały w roku 2010 odrzucone: 60.
59. Odsetek polskich pracowników, których prośby o podwyżkę zostały w roku 2010 odrzucone: 90.
60. Jak postarać się o odpowiednią podwyżkę? Poproś szefa o spotkanie. Mów dużo o swych osiągnięciach i sukcesach. Używaj słów takich, jak „przyszłość” oraz „rozwój”. Postrasz go, że odejdziesz, bo masz w zanadrzu lepszą ofertę.

Dodał(a): ckm Czwartek 10.11.2011