Fotowoltaika - wszystko o kosztach i dotacjach w 2020 roku

Taka inwestycja jednorazowo może kosztować całkiem sporo. Wyjaśniamy, na jakie dotacje na fotowoltaikę mogą liczyć osoby fizyczne w 2020 roku.

smal fotowoltaika1.jpg

Każdy, kto choć trochę zdążył zorientować się we wstępnych informacjach dotyczących fotowoltaiki, zdaje sobie sprawę z faktu, że inwestycja stanowi dość spory jednorazowy koszt początkowy. Nawet jeśli mamy świadomość zwrotu środków w perspektywie lat, wstępne warunki dla wielu potencjalnych klientów mogą być odstraszające. Warto jednak wiedzieć, że mamy możliwość korzystania z rządowych programów i dopłat korzystnych do tego stopnia, że wkład startowy będzie wynosić niewielką część względem wstępnych prognoz.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Oto kilka powodów, dla których tak się dzieje.

Ekologia

Naukowcy biją na alarm. Efekt cieplarniany nie jest już prognozą dotyczącą dalekiej przyszłości, a faktem, który dotyczy wszystkich nas. W tym roku w Polsce zimy właściwie nie było, a mimo to problem smogu odczuwamy wszyscy. Jednym ze sposobów na walkę z powyższymi zjawiskami jest zwrócenie się w kierunku odnawialnych źródeł energii. A najbardziej opłacalnym i najłatwiej osiągalnym jest właśnie fotowoltaika.

Oszczędności

Odwrót od tradycyjnych paliw kopalnych w kierunku alternatywnych źródeł pozyskiwania energii to nie tylko postępowanie oszczędzające środowisko naturalne naszej planety, ale również środki w naszym portfelu. Słońce jest bowiem wszechobecne i dostępne dla każdego.

Wygoda

Posiadając fotowoltaikę, możemy zupełnie niezależnie produkować zieloną energię, która zasili nie tylko nasze domostwo, ale również np. nasz samochód. Wówczas odpada argument, że użytkowanie elektrycznych aut to tylko pozór ekologicznego postępowania, bo i tak poruszają się one dzięki węglowi.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej? To jest oczywiście uzależnione od kilku czynników. Zwykle w jego wstępnym wyliczeniu pomagają tak zwane kalkulatory fotowoltaiczne. Tam wskazujemy, ile średnio płacimy za prąd miesięcznie, jaki rodzaj dachu posiadamy (skośny czy prosty) i… dostajemy szacunkowe wyliczenia.

Otrzymywane w kalkulatorach wyceny są szacunkowe, ponieważ ostateczny koszt ustala się razem ze specjalistą, który dokładnie przyjrzy się panującym na naszym terenie warunkom, uwzględni wszelkie niezbędne komponenty.

Dotacje dla osób fizycznych 2020

Choć wgłębianie się w temat dotacji może się nam wydać skomplikowane, nie mamy się czego obawiać, bowiem coraz częściej profesjonalni dystrybutorzy rozwiązań fotowoltaicznych zajmą się nami kompleksowo. W ramach usług zaoferują nawet pomoc w zdobyciu środków z różnych rządowych lub lokalnych dotacji.

Głównymi programami w 2020 roku, z których można będzie zdobyć dofinansowania, są:

„Mój Prąd

Program skierowany jest do klientów indywidualnych, definiowanych jako osoby fizyczne, które  wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, a które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Możemy liczyć na zwrot do 50% kosztów inwestycji, jednak maksymalnie 5000 zł na instalację. Warto jednak dodać, że dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem, można odliczyć od podatku na podstawie ulgi termomodernizacyjnej.

„Prosument 2”

Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, ale także względem modernizacji już istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku. Beneficjentami programu mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale także spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Finansowane są instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące m.in. systemy fotowoltaiczne o mocy do 40 kW.

„Czyste Powietrze”

„Czyste powietrze” to długofalowy (do 2029 roku) kompleksowy program, skierowany do osób fizycznych. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Programy Regionalne

Programy Regionalne umożliwiające otrzymanie bezzwrotnych dotacji w wysokości aż do 70% na realizacje inwestycji w OZE. Poziom pomocy jest różny dla poszczególnych regionów, dlatego o szczegółach trzeba dowiadywać się indywidualnie. 

Inne formy finansowania fotowoltaiki

Gdyby jednak dla potencjalnego użytkownika wstępne koszty okazały się za duże, istnieje jeszcze możliwość wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. Banki oferują takie środki związane z zieloną energią. Istnieje też cały szereg dofinansowań z Unii Europejskiej. Polityka taka działa odgórnie, w ramach programów unijnych, gdyż Wspólnota w pełni zdaje sobie sprawę z zagrożeń ekologicznych i bardzo chętnie stawia na nowoczesne rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii. Więcej na temat dofinansowania do fotowoltaiki przeczytacie tutaj: www.stiloenergy.pl/2020/01/30/fotowoltaika-dofinansowanie-2020-warunki-kwoty/

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 17.03.2020