Ile zarabiają księża? Najwyższa pora "wskoczyć" w sutannę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile zarabiają panowie chodzący na co dzień w sutannie? Jeśli chodzi o pensję, naprawdę warto poświęcić swoje życie Bogu. Księża już z samych datków od wiernych uzyskują niemałe pieniądze. Należy doliczyć do tego jeszcze kilka innych źródeł dochodu.
iStock-1059533690.jpg

Jak podaje Super Express, na jedną parafię z samych pieniędzy "na tacę" przypada ok. 50 tys. zł. Kapłani mogą dodatkowo starać się o szereg dofinansowań na parafię, a także pracować jako katecheci w szkołach. Średnio na jedną parafię przypada dwóch księży. Przyjmując, że duchowni biorą się za wszelkie dodatkowe aktywności, z których można otrzymać dochód, za miesiąc pracy otrzymują ok. 30 tys. zł.
Oczywiście należy odliczyć od tego wszelkie wydatki związane z utrzymaniem kościoła. Co prawda zazwyczaj nie są one zbyt wysokie. Niekiedy część środków trafia także do kurii. Należy również wziąć pod uwagę to, że na niektóre parafie przypada więcej niż dwóch księży, a datki od wiernych mogą być zarówno wyższe, jak i niższe.

Warto także przyjrzeć się emeryturom księży. Co prawda nie zostały podane jeszcze dane odnośnie wysokości Funduszu kościelnego na 2020 r., aczkolwiek w 2019 r. na duchownych "po służbie" przypadło ok. 153 mln zł. Poza tym, księża otrzymują także standardową emeryturę z ZUS–u. Okazuje się również, że dostają także popularną "trzynastkę"
Może jeszcze nie wszystko stracone i uda się "wskoczyć" w sutannę. W końcu pensja robi wrażenie, a sami księża także potrafią się ostro bawić. Niedawno pisaliśmy o duchownym, który, wraz z dwoma partnerkami, odprawiał trójkąt sadomaso na środku ołtarza. Jeśli tak wygląda poświęcenie swojego życia Bogu, to może najwyższa pora się nad tym zastanowić.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Czwartek 19.11.2020